Nová mapa Měsíce odhaluje struktury skryté pod povrchem jeho odvrácené strany

5/5 - (2 votes)

Záznamy z prvního roveru svého druhu přispěly k vytvoření nové mapy Měsíce, která odhaluje struktury skryté hluboko pod měsíčním povrchem. První kosmická loď, čínská Chang´e-4, která přistála na odvrácené straně měsíce, sbírá informace o naší přirozené družici od roku 2019. Nyní byly zveřejněny výsledky odhalující miliardy let dříve skryté lunární historie.

K vypracování nové mapy Měsíce byla použita data z roveru, který cestoval na palubě Chang´e-4, pojmenovaný Yutu-2. Stroj je vybavený technologií zvanou Lunar Penetrating Radar (LPR), která umožňuje roveru vysílat rádiové signály hluboko pod měsíční povrch a poté zpětně zaznamenává ozvěny, které se vracejí. Takto se roveru podařilo zmapovat neuvěřitelných 304 metrů pod povrchem odvrácené strany Měsíce v oblasti poblíž jižního pólu.

Podle nové mapy Měsíce, kterou vytvořil mezinárodní tým vedený výzkumníky z Planetary Science Institute v Arizoně, našli vědci důkaz o kráteru spolu s vrstvami prachu a rozbitých hornin, o kterých se domnívají, že byly vytvořeny v době dopadu.

O něco níže je na mapě Měsíce znázorněno pět vrstev vulkanické horniny. Podle odborníku pravděpodobně vznikly před miliardami let, když asteroidy nebo komety dopadly a popraskaly povrch Měsíce, což způsobilo sopečné erupce.

Skutečnost, že vrstvy blíže povrchu byly tenčí, než ty, které jsou hlouběji, naznačuje, že se během nedávných erupcí uvolnilo méně páry. Měsíc se tedy pomalu ochlazoval a docházela mu pára, a tak jeho energie časem slábla.

Získané informace nám mohou lépe osvětlit nejen jak se formovala naše planeta, ale také můžou vést k objevu dalších planet.

Sdílet: