Nenechte si ujít pohled na planetu Uran, který je jasně viditelný na noční obloze

Rate this post

Pokud máte doma dobrý dalekohled, nebo se pyšníte velice dobrým zrakem, pal je skvělý čas obojí otestovat. Na noční obloze je v těchto dnech možné pozorovat nejvzdálenější planetu naší sluneční soustavy – Uran, jen je třeba vědět kam se dívat.

Už minulý týden se tento ledový obr dostal do bodu známého jako opozice, kde je dál od Slunce a v přímé linii s naší planetou. Nejen, že je Uran blíž ale je také v tomto období jasnější a je stále viditelnější než obvykle.

Jak uvedl magazín Space.com, „Vzhledem k tomu, že Uran bude na naší obloze přesně naproti Slunce, po jeho západu bude Uran viditelný celou noc. Tato gigantická planeta bude na obzoru viditelná ze všech míst po celou noc.“

Podle National Geographic bude Uran ve vzdálenosti 5,7 (mag), což je zároveň hranice viditelnosti pouhým okem. Lepší je ale pro pozorování využít dalekohled, naskytne se vám opravdu působivý pohled. Což naznačila i editorka magazínu All About Space,  Gemma Levander, „Uran je teoreticky viditelný pouhým okem za předpokladu příznivých meteorologických podmínek, nicméně nač namáhat oči, když můžeme použít dalekohled.“

S blížícím koncem roku se postupně Uran začne ztmavovat. Poté až do března 2019 bude možné planetu pozorovat jen pomocí dalekohledu. Pokud vás tedy pohled na tuto planetu fascinuje je nejvyšší čas pro její pozorování. Na naší obloze je nejviditelnější v první polovině noci.

Zdroj: space.comnationalgeographic.comspaceanswers.com

Sdílet: