Nejstarší hornina Země byla objevena na Měsíci

Vědci možná objevili nejstarší neporušenou pozemskou horninu – na Měsíci. Informoval o tom portál Earth and Planetary Science Letters, který zveřejnil studii dokazující, že jedna z hornin, jež byla získána astronauty z mise Apollo 14 v roce 1971, obsahuje fragment zemské starověké kůry, který je starý více než 4 011 miliard let.

Je možné, že úlomek horniny vznikl v magmatické kapse bohaté na vodu, hluboko uvnitř starého měsíce. Nicméně autoři studie se domnívají, že více pravděpodobná varianta je ta, že se hornina formovala v kůře naší planety a dostala se na Měsíc jedním z mnoha meteorických dopadů, které v té době bombardovaly rannou Zemi.

Pokud tomu tak skutečně je, jedná se o jeden z nejstarších úlomků pozemské horniny, který kdy byl objeven. Nejstarší nerosty objevené na Zemi pocházejí z Austrálie a jsou staré 4,4 miliard let. Data jsou ale sporná, a dokonce i když jsou minerály opravdu tak staré, jedná se jen o pozůstatky zbytků skal, které se už dávno rozpadly. Oproti nim je úlomek z mise Apollo 14 v opravdu dobře zachovalém stavu.

 „Technicky jde o skálu, zatímco Jack Hills (minerály) jsou individuální, neforemné krystaly“ popisuje Jeremy Bellucci autor studie a přední vědec švédského muzea přírodních věd.

Technici Linda Tylerová (vlevo), Nancy L. Trentová (upostřed) a Sandra Richardsová zkoumají přes sklo lunární horninu. formálně označenou jako 14321.

Vzhledem ke stáří Měsíce a toho, že je bez vzduchu a geologicky neaktivní, jeho povrch nádherně zaznamenává veškeré historické dopady z ranného období sluneční soustavy. Je vlastně takovým archivním sborníkem naší soustavy. Jestliže se potvrdí pozemský původ horniny, byl by to mimořádný objev svého druhu, který se z Měsíce dostal až do našich rukou.

„Pokud se vše potvrdí, pak jde o docela fascinující nález,“ říká Cornelia Rasmussenová, vědkyně působící na Texaské univerzitě. Která zkoumá chemii impaktních kráterů na Zemi. „Doposud jsme neměli možnost vidět skalní útvar z tohoto období Země, nález nám tedy dává prostor pro studium a nový pohled na historii naší planety.“

Hornina o velikosti basketbalového míče váží téměř 10 kilo. Tento druh horniny je nazýván breccia, je to jakási kamenná koláž spojená z kousků mnoha různých starších skal. Takovýto druh horniny vykazuje proměnlivou barvu, většina částí objevené skály je tmavá, jedna část je podivně světlá a připomíná žulu.

Zdroj: National Geographic.com

Sdílet: