Nejmocnější teleskop hledající mimozemský život, byl za záhadných okolností vyřazen z provozu

Teleskop Arecibo, jeden z největších na světě, byl vážně porušen a tím pádem uveden mimo provoz. Ačkoliv odborníci zjistili, co teleskop vyřadilo z provozu, je pro ně záhadou, jak k celé události došlo.

Světově proslulá observatoř Arecibo hraje více než půl století klíčovou roli při hledání inteligentních mimozemských civilizací. V nadcházejících měsících bohužel nebude moci normálně fungovat. Jeden z kabelů, který se používá k podepření kovové platformy nad observatoří se uvolnil a spadl na talíř antény. Vznikla tak přes třicet metrů dlouhá trhlina, jež brání dalšímu využívání Areciba pro vědecký výzkum.

Observatoř odolávala v historii několik zemětřesení a bezpočtu hurikánů, ale tak velká katastrofa se nikdy nestala. Inženýři zkontrolovali poškození a nemají tušení, jak se to mohlo stát. Celý radioteleskop pravidelně prochází přísnou kontrolou, během které je kontrolována bezpečnost celé instalace.

V roce 2017 byl Arecibo poškozen hurikánem Maria, který úplně zničil Portoriko. Tehdy bylo poškozeno jen 30 panelů z 38 000. Navzdory tomu fungovala observatoř až do této události zcela normálně. Inženýři se obávají, že oprava objektu nemusí trvat měsíce, ale několik let a během něj nebudeme schopni naslouchat vesmíru při hledání signálů od inteligentních civilizací.

Konspirační teoretici okamžitě přišli s informacemi o tom, že do této akce zasahovala i americká vláda. Podle jedné z teorií, která koluje internetem, vědci v Arebicu nedávno zachytili podivné signály z hlubokého vesmíru. K havárii mělo dojít krátce poté, co se vědci rozhodli pokusit se na tyto signály zareagovat. Stephan Hawking, zesnulý slavný fyzik, varoval lidstvo v rozhovoru s jednou z televizních stanic, že když dostáváme signály od mimozemských civilizací, neměli bychom jim odpovídat, mohlo by nás to stát život.

Zdroj: gw

Sdílet:
Loading...