NASA zaplatí 5 miliónů dolarů tomu, kdo přijde s nápadem, jak osvětlit temnou stranu Měsíce

Pokud vše půjde podle plánu a program Artemis bude dokončen, v roce 2024 přistane na jižním pólu Měsíce ženská a mužská posádka NASA. V této části trvá temnota až 2 týdny. NASA se proto spoléhá na nápady veřejnost, jak vybudovat na Měsíci osvětlení a za každý reálný plán nabízí 5 milionů dolarů.

Program Artemis si klade za cíl vrátit lidi na měsíční povrch poprvé od roku 1972. Tato revoluční událost zahrnuje týdny příprav, které mají astronauty připravit na budoucí mise na Mars.

NASA vyhlašuje soutěž o instalaci osvětlení na Měsíci

Soutěž NASA byla vyhlášena na platformě HeroX Ideas Gathering Platform . Právě tam byla vyhlášena peněžní odměna ve výši až 5 milionů dolarů za nápady na správu, distribuci a skladování energie na temné straně Měsíce.

V první fázi obdrží každý vítěz 500 000 $ za nejlepší nápady. Pokud se ukáží jako proveditelné a půjdou testovat v simulaci. Fáze 2 bude zahrnovat prototypy, které ukáží, jak budou ve skutečnosti fungovat. Vítězové druhého stupně obdrží finanční odměnu ve výši 4,5 milionu USD.

Do soutěže NASA se může přihlásit každý občan USA bez ohledu na to, zda se jeho nápad zrodil ve vědecké laboratoři, na technické univerzitě nebo v garáži. Pokud s touto myšlenkou přijde občan mimo USA, musí být zaměstnán u americké společností nebo výzkumném zařízení, nebo musí být studentem americké univerzity.

Než program začne, NASA musí přijít na to, jak získat elektřinu z elektrárny nebo jiného distribučního místa, řekněme, na mobilní platformu pro shromažďování hornin uvnitř kráteru nebo zařízení na výrobu kyslíku. Bude to jedna z největších výzev při přípravě na cestu na Měsíc.

Zdroj: NB

Sdílet: