NASA zahájila novou službu. Sonda InSight posílá denní zprávy o počasí na Marsu.

„A jaké počasí máme na Marsu? Teplota se na planině Elysium Planitia za poslední týden pohybovala kolem -12.78 °C a příležitostně se vyšplhala až na 58.89 °C.“

I takových předpovědí se jednou můžeme dočkat v televizi na konci zpravodajského vysílání. Do té doby můžete využít nové služby úřadu NASA, která na svých stránkách zveřejňuje denní prognózy rudé planety.

Informace úřad získává díky meziplanetární sondy InSight, která se brázdí napříč povrchem Marsu. Získané informace pak putují přímo do vašeho webového prohlížeče. Celý koncept je neuvěřitelným příkladem toho, jak nám technologie tuto plantu zpřístupňuje líp než kdy předtím.

Úřad NASA samozřejmě nevyužívá informace o aktuálním počasí jen proto, aby ukojila zvědavost veřejnosti. Meteorologická data umožňují vědcům pochopit meteorologické systémy Marsu. Podle magazínu Futurism přístroj jasně zaznamenal tlakové vlny, které udávají počasí na rudé planetě. Což bylo pro meteorology úžasným jevem, protože sonda se nachází daleko od rovníku, nepočítali s moc příznivými výsledky šetření.

Mimo to slouží snímače počasí na sondě InSight i ke zkoumání seizmické činnosti na planetě. „Pro naši misi jsou tyto snímače velmi důležité, dokáží totiž odfiltrovat hluk a umožnit nám jasný pohled na seizmickou činnost, tedy zemětřesení na Marsu. Navíc neustálý provoz sondy zabezpečí více než podrobný pohled na počasí, což nedokáže ani většina pozemských družic, ty na to obvykle mají jen několik málo hodin.“ Vysvětlil Don Banfield vedoucí mise zodpovědný za meteorologické senzory.

Zdroj: Futurism.com

Sdílet:
Loading...