NASA vyvíjí nejmodernější vesmírný teleskop k nalezení obyvatelných mimozemských světů

4/5 - (1 vote)

Odborníci americké vesmírné agentury NASA vyvíjí vesmírný dalekohled nové generace v rámci projektu „Habitable Worlds Observatory“. Ačkoliv od cíle je dělí ještě nejméně 10 let, NASA rozhodně nestojí na místě a již teď vyvíjí potřebnou základní technologii. Hovoříme o nejmodernějším vesmírném dalekohledu potřebném k hledání mimozemských světů podobných Zemi, uvádí Science Art.

Smlouvy byly uzavřeny se třemi společnostmi, které se zabývají výzkumem optiky nové generace. Celkový rozpočet činil 17,5 milionů USD a práce začnou do konce letošního léta.

V rámci projektu Habitable Worlds Observatory (HWO) bude vypuštěn obrovský vesmírný dalekohled, jehož cílem bude astronomům zobrazovat planety podobné Zemi kolem hvězd podobných našemu Slunci. Očekává se, že dalekohled bude také schopen studovat chemické látky v atmosférách planet vykazujících známky života.

Právě teď je mise v raných fázích plánování a pracovní skupiny teprve zkoumají vědecké cíle a způsoby, jak jich dosáhnout. Předchozí výzkum zaměřený na existující exoplanety ukázal, že potenciálně jedna z pěti hvězd má na oběžné dráze planetu podobnou Zemi.

Celá mise hledání života ve vesmíru jako celku je založena na tom, že tento život bude trochu jako ten náš. Je však pravděpodobné, že ve vesmíru existuje život, který je založen na zcela jiné chemii. Přesto, pokud chceme najít mimozemský život, musíme začít s hledáním něčeho, co by mohlo být podobné tomu našemu.

V důsledku toho se vědci na misi HWO zaměří na hledání chemikálií, jako je kyslík a metan, a také na další znaky, které naznačují přítomnost života na jiných planetách. V důsledku toho NASA začátkem roku 2024 oznámila, že hledá a podporuje projekty, které se zabývají potřebnými technologiemi.

Například k uvedení ambiciózního plánu k životu bude zapotřebí koronograf tisíckrát schopnější než ten, který existuje dnes. Dále je třeba dbát na to, aby blokovalo světlo z mateřské hvězdy, a musí být vyvinut optický systém, který může zůstat nehybný v rámci šířky atomu.

V důsledku toho NASA vybrala tři návrhy a udělila jim dvouleté smlouvy s pevnou cenou v hodnotě 17,5 milionu dolarů. Toto číslo zní působivě, ale pro srovnání, vývoj a spuštění HST trvalo 16 miliard dolarů.

Sdílet: