NASA uskutečnila první kroky k zahájení těžby na Měsíci

Vypadá to, že těžit se nebude už jen v dolech na Zemi, ale také například na Měsíci. Americký národní úřad pro letectví a kosmonautiku NASA chce, aby soukromé vesmírné společnosti, jako SpaceX nebo Blue Origin, těžili měsíční horniny. Nová iniciativa souvisí s rozvojem výzkumu a vesmírného programu Artemis, jehož cílem je poslat v roce 2024 muže zpět na Měsíc společně s první ženou.

V praxi by měl takový plán vypadat následovně. Komerční společnosti, které nutně nemusí být americké a zapojí se do programu, budou v rámci svých misí sbírat vzorky měsíční půdy a hornin. Sesbírané vzorky pak odevzdají NASA, která jim vyplatí v rozmezí 15 až 25 tisíc dolaru v případě, že vzorky budou mít hmotnost 50 až 500 gramů.

Platba bude rozložena do tří splátek. Během podpisu smlouvy obdrží dodavatel 10 procent, po úspěšném startu obdrží dalších 10 procent a zbývajících 80 dostane při dodání. Veškeré konkrétní způsoby dopravy materiálu a jejich převozu budou přesněji stanoveny. Už teď ale NASA oznámila, že „ je čas stanovit regulační jistotu pro těžbu a obchodování s vesmírnými zdroji,“.  

Zdroj: TheGuardian

Sdílet: