NASA Solar Probe přináší první fotografie Slunce z bezprostřední blízkosti

NASA Parker Solar Probe je sonda, která bude studovat Slunce jako žádná jiná sonda předtím. Vykonávat bude řadu průletů kolem naší hvězdy a bude se tak k ní stále více a více přibližovat. Před několika týdny uskutečnila sonda svůj první bližší průlet. K povrchu Slunce se dostala na vzdálenost 15,1 miliónů kilometrů.

A vědci nyní stahují první data z blízkého průletu, včetně prvního detailního obrazu sluneční koróny, což je jasně zářící okolí Slunce. Fotografie byla zachycena přístrojem WISPR (Wide-Field Imager for Solar Probe), který je určen ke studiu částic pohybujících se ve sluneční koróně.

Parkerova sada nástrojů zkoumá dvě hlavní tajemství Slunce. Jak se dokáže sluneční vítr dostat na, tak vysokou rychlost? A jak může být korona 300krát žhavější než prostor pod ní?

„Parker Solar Probe nám poskytuje měření, která jsou nezbytná pro pochopení slunečních jevů, která jsou již po desetiletí záhadou.“ Vysvětluje Nour Raouafi, účastník projektu Parker Solar Probe v laboratoři aplikované fyziky. „Chceme-li pochopit souvislosti, je zapotřebí lokální vzorek sluneční koróny a počínajícího slunečního větru, a právě tohle dělá Parker Solar Probe.“

Solární sonda byla nejblíže Slunci 8. listopadu a další průlet se uskuteční 4. dubna 2019. Družice je na oběžné dráze a je připravena dostat sondu nejblíže k Slunci. Stát by se tak mělo na Štědrý Večer roku 2024. Celkově se sonda přiblíží k Slunci 26 krát a jistě přinese zajímavé poznatky.

První svazek dat byl představen na podzimním setkání amerického Geofyzikálního svazu, konaného v těchto dnech ve Washingtonu DC.

Tento snímek z přístroje WISPR od společnosti Parker Solar Probe ukazuje koronální stínítko, které bylo viděno na východní straně Slunce 8. listopadu 2018 v 1.12am EST, kdy byla kosmická loď asi 16,9 milionů mil od povrchu Slunce.

Zdroj: IFLScience

Sdílet:
Loading...