NASA se vůbec poprvé pokusí odklonit asteroid ze své dráhy. V budoucnu to může zachránit naší planetu

NASA a ESA se spojily a přišly s unikátním projektem, který může představovat řešení hrozby asteroidů. Invaze naší planety mimozemskými civilizacemi není příliš pravděpodobná, přesto ve vesmíru existují hrozby, které by mohly Zemi postihnout. Jednou z největších je její srážka s asteroidem. Nyní však svitla naděje na řešení takové situace.

Při dopadu malého asteroidu na naši planetu nehrozí velké škody. Horší by to však bylo v případě, kdyby šlo o asteroid velkých rozměrů. V tom případě by naší planetě mohl hrozit až zánik. Proto se NASA a Evropská kosmická agentura (ESA) rozhodly vytvořit společný projekt, na kterém by měly cvičit řešení takové situace.

Vesmírné agentury začnou společně pracovat na spuštění mise, na testování nových technologií určených k odvrácení životu ohrožujících asteroidů. K nácviku má posloužit asteroid zvaný Dvojče, který je veliký jako Chufuova pyramida spolu s mnohem menším, Didymoonem.

Reálná srážka s nimi nám nehrozí

Ani jeden z těchto asteroidů se nenachází na dráze, na níž by mohlo dojít ke srážce se Zemí. Od naší planety jsou dokonce vzdáleny až 11 265 408 kilometrů v jejich nejbližším bodě. Tak pro lidstvo nepředstavují žádnou hrozbu i proto byly vybrány jako vhodné cvičné objekty.

Jde o vůbec první takový výzkum svého druhu. Odklon asteroidu by měl proběhnout pomocí speciální sondy. “Díky tomuto výzkumu budeme moci zjistit, zda tento princip bude použitelný i pro větší asteroidy. To by nám dalo jistotu, že v případě potřeby budeme moci ochránit naši planetu, ” uvedl v prohlášení ESA vědec Michael Küppers.

NASA a ESA plánují spustit svůj test už mezi lety 2020 a 2021. Tak doufejme, že zatím naši planetě neohrozí žádné srážky s asteroidy a výzkum se úspěšně podaří.

Zdroj: Space.com

Sdílet: