NASA reaguje na tvrzení, že „ztracený“ asteroid zasáhne Zemi v roce 2024

4.7/5 - (6 votes)

Snad všechny zpravodajské kanály informovaly svět o tom, že nás může letos zasáhnout „ztracený“ asteroid. Zprávy obsahovaly informace o potenciální srážce s asteroidem 2007 FT3, který by Zemi zasáhl s energií srovnatelnou s 2,6 miliardami tun TNT. V médiích rovněž zaznělo datum dopadu, které bylo stanoveno na 5. října 2024. Ačkoliv zní tyto informace hrozivě, NASA přišla s vyjádřením až nyní.

Asteroid 2007 FT3 byl poprvé pozorován v roce 2007 a téměř hned se dostal na seznam objektů, které by mohly potenciálně zasáhnout Zemi. Zároveň jde o tzv. „ztracený“ asteroid, protože byl viditelný jen 1,2 dne, než zmizel z dohledu. Přestože nebyl asteroid od té doby spatřen, byl během skoro dvou zmíněných dnů viděn ve 14 bodech svého oblouku, což astronomům umožnilo vypočítat jeho dráhu a vypočítat potenciální srážku se Zemí. Středisko NASA tak identifikovalo 89 potenciálních dopadů, včetně jednoho, který může nastat už 5. října tohoto roku.

Ano, může to znít hrozivě, ve skutečnosti se ale není čeho obávat. Jeden z potenciálních bodů dopadu neboli místo, kde by měl být asteroid nejblíže Zemi, se odehrál v roce 2019. Jak asi víte, nic se nakonec nestalo.

NASA a další observatoře sledují oběžné dráhy objektů objevených ve Sluneční soustavě, přičemž zvláštní pozornost věnují „objektům blízkým Zemi“ o velikosti 140 metrů a větší, které by mohly způsobit zkázu, pokud by se srazili s naší Zemí. Doposud byli astronomové schopni předpovídat dráhy známých objektů až na zhruba 100 let dopředu.

V reakci na tvrzení o možné srážce tohoto roku NASA reaguje následovně. „Neexistují žádné známé hrozby dopadu na Zemi v horizontu příštích 100 let. NASA i její partneři bedlivě sledují oblohu, aby našli, sledovali a kategorizovaly asteroidy a blízkozemní objekty, včetně těch, které se mohou přiblížit k Zemi,“ řekl mluvčí NASA pro The Standrard.

„Důležitou poznámkou je, že planetární vědci definují přiblížení k asteroidům, které se přiblíží do vzdálenosti 30 milionů mil od oběžné dráhy Země jako blízké přiblížení. Čím větší je asteroid, tím snáze ho naši odborníci na planetární obranu najdou, což znamená, že jejich dráhy kolem Slunce jsou obvykle velmi dobře známé a srozumitelné po léta nebo dokonce desetiletí.“

Sdílet: