NASA právě objevila asteroid velikosti olympijského bazénu, který míří k Zemi

5/5 - (2 votes)

Pokud náhodou máte nějaké plány na 14. února 2046, zřejmě vám do toho něco vletí. Podle aktualizovaného seznamu rizik, který spravuje centrum pro objekty poblíž země fungující pod záštitou Evropské vesmírné agentury (ESA), se totiž v tento den může s naší planetou srazit asteroid, píše server BGR.

Šance na kolizi tohoto asteroidu (2023DW) se Zemí má být 1 ku 625 . Na první pohled se to nemusí zdát jako vysoké riziko, ale opak je pravdou. Odborníky tento poměr nenechává zrovna klidnými.

Prý je velký jako olympijský bazén

Ohledně 2023DW toho zatím moc nevíme. Neznáme dokonce ani jeho přesné rozměry. Odborníci se ovšem domnívají, že je velký přibližně jako olympijský bazén. Na délku tak může mít kolem 50 metrů. Zánik lidstva tedy zřejmě nehrozí, ale případná srážka tak velkého tělesa se Zemí by za sebou rozhodně zanechala škody.

Jelikož neznáme přesné proporce asteroidu, neznáme zatím ani jeho tvar. Přece jen, 14. únor 2046 je stále velmi daleko, a tudíž se toho může v průběhu let hodně změnit. Nakonec je více pravděpodobné, že jen prosviští kolem Země, než že se s ní srazí.

Výpočty a pozorování

Tak či onak, vědci mají co dělat. Jakmile objeví nové těleso, u kterého existuje riziko kolize se Zemí, pouštějí se do tvrdé práce plné výpočtů a pozorování, která nám mohou o daném tělese poskytnout bližší informace.

Pokud vyhodnotí, že 2023DW není dostatečně velký na to, aby způsobil katastrofální škody, NASA jej možná bude schopna zneškodnit za použití systému DART.  Aktuálně ESA eviduje až 1 449 rizikových vesmírných objektů.

Sdílet: