NASA potvrdila, sonda Voyager 2 úspěšně vplula do mezihvězdného prostoru.

Po významné čtyřiceti jedna leté cestě Voyager 2 naplnila svůj osud, když jako druhá vesmírná sonda opustila heliosféru a vstoupila do mezihvězdného prostoru.

Organizace NASA vypustila sondu Voyager 2, 20.srpna 1977. Její dvojče Voyager 1 byly vypuštěna o 16 dní dříve, aby prozkoumala Jupiter a Saturn. Po tomto úspěchu pokračovala mise druhé sondy v průzkumu Sluneční soustavy, a byla vůbec první kosmickou sondou, která prozkoumala ledové obry Uran a Neptun. Mise byla ukončena v roce 1989 a poté se dvojice galaktických poutníků zaměřila na hluboký vesmír.

„Je to podruhé v historii, kdy se člověkem vyrobený objekt, dostal do mezihvězdného prostředí.“ Uvedl ve svém pondělním prohlášení americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). „Kosmická sonda Voyager 2 právě opustila vnější hranice heliosféry, což je ochranný obal vytvořený kolem naší planetární soustavy z částic a magnetických polí Slunce.

Ačkoliv Voyager 2 vstoupila do mezihvězdného prostoru, sluneční soustavu ještě neopustila. Prošla ale Heliopauzou, což je nejvzdálenější vrstva sluneční „magnetické bubliny“, za kterou dramaticky klesá rychlost slunečního větru.

Naopak v případu sondy Voyager 1 bylo obtížné definitivně potvrdit průchod heliopauzou a vstup do mezihvězdného prostoru. Proces trval téměř rok, než byla pozice sondy důkladně ověřena.

Nicméně na internetovém portálu společnosti NASA, se objevily informace o neustálém postupu sondy Voyager 2 v neustále se snižujícím množství heliosferických částic. Můžeme tedy říct, že ochod sondy ze Sluneční soustavy je na spadnutí.

V sondách Voyager je také uložena zlatá gramofonová deska známá jako „Zlatá deska Voyageru“. Gramofonová deska obsahuje zvuky a obrazy života na Zemi, mají fungovat jako časové kapsle pro inteligentní mimozemský život, nebo pro budoucí populaci.

Zatím přejeme sondě Voyager 2 mnoho štěstí a úspěchu na své cestě.

Zdroj: IFLScience

Sdílet:
Loading...