NASA posílá lidskou spermii do vesmíru

Rate this post

NASA zahajuje misi na Mezinárodní vesmírnou stanici, aby studovala, možnosti oplodnění ve vesmíru. Mise, nazývaná Micro-11, přiveze na palubu vesmírné stanice zmrazené vzorky lidských a býčích spermií. „Studium reprodukční biologie ve vesmíru je užitečné, protože jedinečné prostředí mikrogravitace může odhalit procesy a spojení, které nejsou viditelné v gravitaci na Zemi,“ píše NASA.

U savců dochází k oplodnění, když se buňka spermií spojí s vajíčkem. Aby se dostalo do pohybu, buňka spermií musí být aktivována a její buněčná membrána musí být rychlejší, aby se mohla pohybovat rychleji. „Předchozí pokusy s mořským ježkem a spermií býků naznačují, že aktivace hnutí se děje rychleji v mikrogravitaci, zatímco kroky vedoucí k fúzi se dějí pomaleji nebo vůbec ne. Zpoždění nebo problémy v této fázi mohou zabránit oplodnění z vesmíru“ Vysvětluje NASA.

Takže to, co NASA opravdu chce vědět je, jestli je vůbec možné uskutečnit reprodukci ve vesmíru.
Býčí spermie na palubě vesmírné stanice pomůže zajistit „kontrolu kvality“ – býčí buňky vykazují podobné změny v plodnosti jako lidské spermie s menším počtem variací. Zatímco lidská spermie umožní výzkumníkům odhalit jemné změny v našem druhu.

Na palubě kosmické stanice budou astronauti rozmrazovat vzorky a přidávat chemické směsi, aby spustili aktivaci spermií, a pak zaznamenají, jak dobře se spermie pohybuje v prostoru. Vzorky budou zachovány a vrátí se do laboratoře na univerzitě v Kansasu, kde vědci budou studovat vliv malých plavců na vesmír.

Sdílet: