NASA odhalila podrobnosti svého plánu, vrátit se zpět na Měsíc

Rate this post

NASA odhalila detaily svého nového plánu, poslat lidi zpět na Měsíc. Organizace rovněž doufá, že se tak stane v průběhu následujícího desetiletí. Na zasedání ve Washingtonu DC zástupci společnosti NASA uvedli, že již vybrali devět amerických společností, které jsou rády, že je NASA oslovila se zakázkou návratu na Měsíc. Vybrané společnosti budou muset zvládnout vše od spuštění ze Země po přistání na povrchu Měsíce.

Mezi těmito společnostmi byla Astrobotic Technology, která doufá, že v roce 2019 pošle rover na Měsíc, a Firefly Aerospace, jehož cílem je vybudovat nové malé vesmírné rakety. Obě tyto firmy dostaly smlouvu na základě programu Komerční Lunární Užitečné Služby (CLPS).

Celá událost klade důraz na narůstající závazek NASA a to vrátit se na Měsíc a přesunout tak na chvíli pozornost pryč od Marsu. Organizace také doufá, že v blízké budoucnosti vytvoří vesmírnou stanici v blízkosti Měsíce, nazvanou Deep Space Gateway (DSG), která v nadcházejícím desetiletí nahradí Mezinárodní kosmickou stanici (ISS), a to vše před vstupem na jeho povrch.

Administrátor NASA, Jim Bridenstine uved „My si myslíme, že do deseti let je reálné, aby lidé přistáli na Měsíci.“ V rámci oznámení také zaznělo, že pro společnosti je připraven rozpočet 2,6 miliard dolarů (594 biliónů korun) na příštích deset let. Přičemž každá, ze společností dostala malou „zálohu“ předem. Samozřejmě není ještě jasné, jak velká bude celkově vydaná částka pro každou z firem.

„Když poletíme na Měsíc, chceme být jen jedním z mnoha zákazníků na silném trhu mezi Zemí a Měsícem. Proto chceme více poskytovatelů těchto služeb, kteří mezi sebou budou soutěžit v nákladech a inovacích.“ Dodal Bridenstine.

První misie jako součást tohoto financování, které dosud nebyly blíže specifikovány, by se mohly uskutečnit již v roce 2019 – ačkoli SpaceNews poznamenal, že rok 2020 bude realističtější.

Zástupci NASA věří, že tato investice může pomoci nastartovat průzkum Měsíce. V prohlášení organizace stojí následující: „Tyto počáteční cesty umožňují technologické demonstrace, které poskytnou důležité informace pro vývoj budoucích přistávacích a průzkumných systémů, potřebných pro návrat lidí na povrch Měsíce. Navíc poznatky budou využity i pro zkoumání Marsu.“

Sdílet: