NASA: „Mimozemský život se může skrývat v podzemních jeskyních Marsu“

Rate this post

Odborníci z NASA věří, že pokud na Marsu existuje život, pak bude pravděpodobně objeven uvnitř podzemních jeskyní rudé planety. Tuto teorii odhalil Dr. Vlada Stamenković na nedávné konferenci, kde se sešlo hned několik astrobiologů a jiných odborníků. Všichni se shodli na tom, že nejlepším místem, kde hledat život na Marsu, jsou podzemní jeskyně, sůl a led.

Už na mnoha předešlých přednáškách po celém světě vyjádřil Stamenković svůj názor: „Povrch Marsu je velmi nehostinným místem, pokud se zde objeví kapalná voda, živé organismy v ní přežijí jen velmi krátký čas. Povrch Marsu je celkově pro hledání mimozemského života špatným místem. Podzemní voda nám dává ale velkou naději.“

Na Marsu bylo detekováno více než 1000 potencionálních vchodů do jeskyní. Proto se vědci snaží vyrobit robotickou sondu, která by takové prostory mohla prozkoumat. Ovšem takový přístroj nebude zrovna nejlevnějším projektem. Nicméně Stamenković přišel s návrhem, že by NASA mohla použít rover, který tento rok bude vyhledávat, sbírat a ukládat vzorky z povrchu rudé planety. S drobnými úpravami by mohl získat data i ze zmíněných otvorů.

NASA již představila oficiální název průzkumného vozítka, které bude součástí mise Mars 2020. Po povrchu rudé planety bude jezdit robot jménem Perseverance, což v překladu do češtiny znamená vytrvalost či úpornost. Úkolem roveru Perseverance bude vyhledávání, sběr a ukládání vzorků z povrchu rudé planety. Ty budou následně odeslány zpět na Zemi, kde mají být podrobeny analýze. Jejím cílem bude, mimo jiné, zjistit, zda v minulosti existovala na Marsu nějaká forma života.

Zdroj: Tml

Sdílet: