NASA a ruský miliardář uskuteční vůbec první soukromou misi, co bude jejím cílem?

Rate this post

NASA se spojila s ruským nejvlivnějším investorem v oblasti technologie, jménem Yuri Milner, aby společně během mise na Saturnův ledový měsíc Enceladus, hledali známky života. Uvedl tento týden magazín New Scientist.

Milner využil svého postavení v neziskové organizaci Breakthrough Intiatives a požádal minulý rok odborníky z NASA, aby se zkusili zabývat vůbec první soukromou vesmírnou misí na světe.

Podle dokumentů, které získal magazín New Scientist, se NASA tímto nápadem na soukromou misi zabývá. Jen v nákladech na personál se organizace zapojila částkou 70 000 dolarů. Hlavním cílem mise je učinit blízké průlety kolem měsíce Enceladus a za pomocí vyspělé technologie, pátrat po stopách existence života.

Společnost Breakthrough by se ráda podílela i na jiných misích. Milner by rád mnohé z nich financoval a v dohodě mezi ním a organizací NASA zaznělo i konkrétní ustanovení, že v takových projektech by pak hlavní slovo měl Milner a ten by měl i jedinou pravomoc se rozhodnout, zda v misích pokračovat, nebo ne.

Co se týče cíle mise, byl Enceladus jasným výsledkem, a to už od chvíle, kdy sonda Cassiny zaznamenala na jeho jižním pólu vybuchující gejzíry, které tvořily mračna ledu, o nichž se předpokládá, že pocházejí z podzemních oceánů měsíce. Sonda detekovala v oblacích vodík a organické materiály a podle návrhů se může jednat o hydrotermální otvory na dně oceánů. Takové otvory zprostředkovávají potravu a energii pro život v extrémních hloubkách. Nicméně Enceladusův oceán je uzamknut pod desítkami kilometrů ledu. Proto by přístup k těmto otvorům byl velice obtížný.

Sonda Cassini uskutečnila řadu blízkých průletů okolo Saturnova měsíce. Ač nástroje sondy nebyly tak vyspělé, prokázaly dobré výsledky a informace dosud nepoznané. A tato nová mise s lepší výbavou a jasným zaměřením na hledání existence života, by mohla již získané informace posílit a ucelit.

Během ceremonií ve výzkumném středisku ARC (Ames Research Center) spadající pod organizaci NASA, Milner navrhl, že se zaměří na způsoby, jak soukromě financovat mise, které ve vesmíru hledají nové životy. „Myslíme si, že v rámci naší nadace existuje možnost, která spojí soukromé financování s projekty, které samozřejmě finančně doplní vláda.“ Prohlásil Milner pro Space.com.

Navrhované datum zahájení mise takového druhu, ještě není známo. Očekává se ale, že NASA spolu s neziskovou organizací Breakthrough, rozhodnou do prosince příštího roku, zda opravdu své cíle uskuteční. Prozatím pozorují okolí měsíce a jeho podmínky.

Zdroj: New Scientist, NASA.gov, Space.com

Sdílet: