Na vodní exoplanetě osmkrát větší, než Země detekovali možné známky života

5/5 - (2 votes)

Astronomové jásají! Kolem slabé červené hvězdy vzdálené pouhých 120 světelných let našli zajímavý vodní svět. Zajímavý zejména proto, že na exoplanetě byl detekován tzv. biologický podpis, který dokáže produkovat pouze život.

Průzkum atmosféry K2-18b odhaluje přítomnost oxidu uhličitého a metanu. Technicky vzato pozorování odhalila přítomnost dimethylsulfidu (DMS), biologického podpisu, který by podle vědců mohl být detekován na tzv. hyoceánských světech. Zde na Zemi je DMS produkován pouze životem a většinu produkuje mořský fytoplankton.

Exoplaneta K2-18b se nachází asi 120 světelných let daleko v souhvězdí Lva. Tento svět, který obíhá kolem studené trpasličí hvězdy K2-18, se tak stává adeptem na možné prostředí příznivé pro život.

Astronomové mají tuto expolanetu už v hledáčku delší dobu. V roce 2019 to byl první kamenný svět v obyvatelné zóně v jehož atmosféře byla detekována voda. Obyvatelná zóna je vzdálenost od hostitelské hvězdy, ve které může kapalná voda přetrvávat na povrchu, zároveň není daleko by se proměnila v led ani blízko aby se vypařila.

Od naší Země je K2-18b hned v několika aspektech odlišná. Je podstatně těžší i větší a obíhá kolem červeného trpaslíka velmi blízko, a to jednou za 33 dní.

Přestože jsou objevy slibné, ESA varuje před přítomností uhlíkových molekul nezaručuje to, že by K2-18b mohla podporovat život. Velikost průměru exoplanety 2,6 krát větší než Země naznačuje nitro s vysokotlakým ledovým pláštěm, podobným Neptunu.

Teleskop Jamese Webba tak bude nadále získávat přesná data o exoplanetě, které poslouží k dalšímu pozorování a zkoumání.

Sdílet: