Na Slunci se tvoří obří díra o velikosti 30 Zemí

4/5 - (1 vote)

Gigantickou tmavou skvrnu na povrchu Slunce detekovala observatoř NASA Solar Dynamics Observatory. Černá oblast se odborně nazývá koronální díra, avšak ve skutečnosti o žádnou fyzickou díru nejde. Koronární díry mají nižší teplotu, takže nezáří tak jasně jako jiné oblasti Slunce. Tato je velká jako 20 až 30 našich planet seřazených za sebou. Směrem k naší Zemi fouká silný vítr.

Alex Youn, zástupce ředitele pro vědu v Heliophysics Science Division NASA, uvedl, že koronální díra fouká silný vítr směrem k Zemi a do vesmíru. Tyto větry nejsou hrozbou, protože nás chrání atmosféra a nejsou dostatečně silné, aby způsobily rozsáhlé výpadky rádiového nebo elektrického proudu, jako tomu bylo v minulosti z některých siných slunečních bouří.

Kvůli hrozící erupci slunečních částic odborníci očekávají mírné geomagnetické bouře. K jedné z nejsilnějších došlo během víkendu, kdy Zemi zasáhla nejsilnější geomagnetická bouře za posledních 6 let. Během ní docházelo všude po světě ke kolísání elektrické sítě a poškození transformátorů. Kromě toho mohli lidé během bouře pozorovat polární záři, která by jinak nešla v daných místech vidět. Jako například u nás.

Chování Slunce není v posledních měsících normální. Přestože odborníci ví, že vstoupilo do nového cyklu, ve hvězdě bylo detekováno několik jevů, které se vymykají dosavadním poznatkům. Ačkoli neexistuje žádné vědecké potvrzení spojující chování Slunce se změnami na Zemi, musíme si být vědomi možných událostí, které by mohly nastat.


Sdílet: