Na Kanárských ostrovech vyroste obrovský teleskop za miliardy, místní nejsou vůbec nadšeni

Obrovský teleskop za 1,4 miliardy dolarů je o krok blíže k tomu, že ho postaví na Kanárských ostrovech. Oznámil to ředitel Institutu pro astrofyziku na Kanárských ostrovech Rafael Rebolo. Jak řekl pro tiskovou agenturu The Associated Press, stavební povolení dostali od města Puntagorda na ostrově La Palma.

Mezinárodní konsorcium podporující výstavbu třicetimetrového teleskopu (Thirty Meter Telescope) ho chtělo postavit na nejvyšším vrchu Havajských ostrovů. Avšak Havajci považují vrch Mauna Kea za posvátný a jejich protesty v létě zablokovali jeho výstavbu.

Jako náhradní lokalitu vybrali španělský ostrov La Palma, kde se na vrchu Roque de los Muchachos již nachází několik velkých teleskopů.

Rebolo řekl, že je v pravidelném kontaktu s konsorciem i španělským ministerstvem pro vědu a výzkum. Podle vlastních slov je optimistický, že Španělsko nakonec výstavbu teleskopu přivítá. Ve srovnání s dosud největším teleskopem na světě má být až trojnásobně širší a zabírat devětkrát více místa. Astronomům by měl umožnit lépe zkoumat období před 13 miliardy let, krátce po velkém třesku, a zodpovědět zásadní otázky o počátku vesmíru.

Sdílet:
Loading...