Na farmě v Kalifornii dopadla z vesmíru téměř neporušená kovová koule

Nejprve obyvatele Kalifornie vyděsila ohromná ohnivá koule, která se prohnala oblohou a o několik dní později pak čekal šok jednoho farmáře. Ten se procházel po ořechové aleji, když si všiml ohořelé kovové koule, která vykazuje známky průchodu atmosférou. Událost ihned vzbudila řadu spekulací o tom, odkud záhadný objekt pochází.

K objevu došlo na ranči Kings Country v Kalifornii jen pár dní poté, co obyvatelé amerického státu s úžasem hleděli na ohnivou kouli, která se přehnala noční oblohou. Majitel farmy neváhal a na místo přivolal policii, která okamžitě kontaktovala nedalekou leteckou základnu Vandenberg. Detektivové se totiž domnívali, že může jít o kus rakety SpaceX Falcon 9, která několik dní před incidentem startovala.

Netrvalo dlouho a SpaceX vydala prohlášení, že objevené trosky rozhodně z jejich rakety nepocházejí. Vyjádřila se také Evropská kosmická agentura (ESA), která rovněž prohlásila, že předmět nepochází z žádného zařízení, které startovalo z letecké základny Vandenberg.

Zápletka se ale nakonec vyřešila. Zástupci vojenské základny Vandenberg nedávno uvedli, že se může jednat o palivovou nádrž, která se oddělila od komunikační družice Iridium. Tento předmět tak s největší pravděpodobností pochází z družice, která byla do vesmíru vypuštěna koncem devadesátých let.

Po desítkách let tak podle expertů nejspíš sestoupila z oběžné dráhy zpět do atmosféry. Tato nádrž sloužila ke skladování paliva, s jehož pomocí operátoři měnili oběžnou dráhu satelitu.

Sdílet:
Loading...