Mars rozhodně není mrtvou planetou. NASA zpozorovala na jeho povrchu ohromnou lavinu

Orbitální sonda Mars Recoinnosance Orbiter (MRO) patřící americké vesmírné agentuře NASA, zachytila na svou kameru neuvěřitelný okamžik. Z oběžné dráhy rudé planety byly pořízeny snímky mohutného sesuvu půdy v oblasti severního pólu Marsu. Podle odborníků není tento jev ničím neobvyklým, naopak poukazuje na fakt, že Mars rozhodně není mrtvou planetou.

K sesuvu půdy došlo v oblasti severního pólu Marsu, kde je půda obohacena o led. Následkem zvýšených teplot taje, což pak způsobuje destabilizaci útesu a následné laviny, či menší sesuvy půdy. Na snímku, který zveřejnila NASA v uplynulých dnech, můžete vidět lavinu, která se valila celých 500 metrů dolů z útesu.

Za změnami povrchu Rudé planety stojí převážně voda, která mění své skupenství se změnami ročního období a výkyvů teplot. Mimo to, mění povrch Marsu také všudypřítomný vítr, který tvoří duny a jiné útvary. Momentálně je na Marsu období jara, které začíná v březnu a končí 8. října.

Na fotografii můžete vidět sesuv půdy, který zachytila sonda MRO

Celkově můžeme říci, že Mars je nejstudovanější planetou Sluneční soustavy. Za poslední desetiletí jsme díky mnoha robotickým sondám dokázali lépe porozumět jeho zákonitostem a procesům, ke kterým dochází na jeho povrchu. Navzdory tomu nás Mars dokáže stále překvapovat, o čemž svědčí i jedinečné snímky laviny.

Zdroj: IFLScience.com

Sdílet:
Loading...