Malý vrchol na Měsíci ukrývá odpověď na jednu z největších záhad vědy i lidstva

Rate this post

Život na Zemi propukl nejméně před 3,5 miliardami let, soudě podle nejstarších fosilií mikroorganismů. Dodnes však vědci tápou v otázkách počátků lidské linie. Ačkoliv jde věda a výzkum kupředu, počátky lidské existence představují stále jednu velkou neznámou. Může to znít neuvěřitelně, ale celou záhadu může rozklíčovat hora na Měsíci. Alespoň to tvrdí připravovaná studie v JGR Planets.

Autoři studie jsou přesvědčeni o tom, že v měsíčním moři Mare Crisium, známé také jako Moře nepokojů, najdou klíčové podrobnosti o prvních miliardách let existence Země, včetně příchodů pozemšťanů. Mare Crisium se rozkládá na odvrácené straně Měsíce, na povrchu moře jsou pak četné mořské hřbety. Právě jeden z nich, vysoký 250 metrů, má podle autorů přinést potřebné odpovědi.

Proč ale právě Mare Crisium? Důvod je prostý. V období známém jako Pozdní velké bombardování, byla oblast vnitřních planet „bombardována“ velkými asteroidy. V té samé době vznikaly na Měsíci impaktní pánve, které se později přetvořily v měsíční moře. Což je případ i Mare Crisium.

Zatímco pozůstatky tohoto období se do geologické paměti Měsíce vryly nesmazatelně, o Zemi to tvrdit nelze. Byla sice zasažena stejným tokem asteroidů, ale kvůli přirozeným procesům jako je činnost tektonických desek a také kvůli přítomnosti oceánů se náš svět neustále měnil. Tím byl smazán i obrovský kus geologické paměti, což vědcům zanechalo jen málo vodítek k rozklíčování záhady raných obyvatel Země.

Co nenajdeme na Zemi najdeme na Měsíci

Už tedy máme jasno v tom, že Země postrádá svou geologickou historii impaktních kráterů, proto musíme hledat informace na Měsíci. Vědci si myslí, že Mare Crisium vzniklo někdy uprostřed bombardování. Pokud se nemýlí, jde o základní měřítko potřebné k rekonstrukci celkové časové osy tohoto bouřlivého období. To by bylo zase zásadní pro porozumění obyvatelnosti Země během jejich raných let.

Cíl vědců je tedy jasný. Musejí určit přesný věk Mare Crisium, což následně prohloubí naše vědomosti o tom, co Země zažívala, když byla ještě v plenkách. Aby bylo možné určit přesné stáří měsíčního moře, museli vědci najít nejlepší vhodné místo, které ještě nezničily lávové toky. Takovými adepty jsou právě mořské hřbety, které vyčnívají nad povrch a tvoří tak menší hory. Nejslibnějším cílem vědců by měl být vrchol ve středu kráteru Yerkes, nacházející se poblíž západního okraje Mare Crisium.

Vrchol bude možné prozkoumat během příštích misí, které mohou vykonat jak robotické rovery, tak samotní astronauté. Pokud se ze získaných dat podaří vědcům určit věk Mare Crisium, pak budeme jistě stát na pokraji rozlousknutí jedné z největších záhad vědy.

Zdroj: vice.com

Sdílet: