Kde končí veškeré satelity a kosmické lodě, když splní svůj úkol?

Hluboko pod Tichým oceánem v oblasti mezi Novým Zélandem a Jižní Amerikou, konkrétně v Point Nemo, nejopuštěnější oblastí Země se nachází unikátní masový hrob plný stovek vyřízených „těl“.

Point Nemo se stalo pohřebištěm rozbitých konstrukcí dřívějších vesmírných satelitů, raket, vesmírných stanic a jiných vesmírných plavidel. Do této oblasti pozůstatky strojů sestupují cíleně, a právě proto se této oblasti přezdívá pohřebiště kosmických lodí, které sem dopadly, když jim došlo palivo nebo byly vyřazeny z provozu.

Orbitální minové pole

Pokud by satelity a jiné vesmírné stroje zůstaly na oběžné dráze poté, co byly vyřazeny z provozu, pak by jistě představovaly nebezpečí pro budoucí starty. A právě z tohoto důvodu, aby se zabránilo kolizím, jsou stovky vesmírných zařízení cíleně nasměrovány do Point Nemo a to už od roku 1971.

„Jednotlivé státy se v průběhu let sami přesvědčily o tom, že pozůstatky strojů představují riziko pro jejich vlastní systémy stejně jako pro všechny ostatní,“ řekl letecký inženýr Bill Ailor pro Business Insider. Jinými slovy, musel se najít způsob, kterým by se eliminovaly rizika, které představují rakety, sondy a jiná zařízení, jež jsou vyřazená z provozu. Jak ještě Ailor dodává „tímto nápadem jsme vyřešili problém spojený s odstraněním těchto trosek, které budou v Point Nemo uloženy stovky let.“

I sestup do této oblasti je velmi dobře promyšlený. Menší kosmické lodě se spálí, jakmile prostoupí zpět do naší atmosféry. Vesmírné stanice, stejně jako ruská MIR, musí být pečlivě řízeny tak, aby nepadly jinam nebo aby nedošlo k nějakému střetu s člověkem či nějakým objektem.

Když takový objekt dopadne na samé dno Point Nemo, přidá se k dalším přibližně 300 vesmírných zařízení, které se hromadí na kosmickém pohřebišti.

Zdroj: Futurism.com

Sdílet:
Loading...