K Zemi přichází podivný signál z vesmíru, který se opakuje každou hodinu

5/5 - (3 votes)

Radioteleskop ASKAP v Austrálii zaznamenal podivný opakující se signál, který každých 53,8 minut mění charakteristiky a přechází do tří různých států.

Signál, nazvaný ASKAP J1935+2148, se nepodobá ničemu, co jsme kdy viděli. Vydává jasné záblesky trvající 10 až 50 sekund s lineární polarizací.

V ostatních případech vysílá slabší, kruhově polarizované pulzy trvající pouhých 370 milisekund. Někdy signál úplně zmizí. Studie byla publikována v časopise Nature Astronomy.

Vedoucí autor Dr. Manisha Caleb řekl: „Zajímavé je, že tento objekt vykazuje tři různé stavy záření, z nichž každý má zcela odlišné vlastnosti než ostatní.“

Astronomové zvažují dvě hlavní verze: neutronovou hvězdu a bílého trpaslíka. Ale žádná z těchto možností nevysvětluje podivné vlastnosti signálu. Neutronové hvězdy jsou známé svými rádiovými signály, ale obvykle rotují rychlostí sekund nebo zlomků sekundy na otáčku.

Signál ASKAP J1935+2148 rotuje velmi pomalu, což je v rozporu s naším chápáním neutronových hvězd. Bílí trpaslíci, i když se mohou otáčet pomalu, se neočekává, že budou vysílat rádiové signály s těmito vlastnostmi.

Není to poprvé, co opakované rádiové signály z vesmíru zanechaly astronomy v šoku. Před pár lety byl objeven signál s cyklem 18 minut, který také odporoval dosavadním teoriím. Nový signál je ještě záhadnější; Nejen, že má delší cyklus, ale také vykazuje složitější vlastnosti.

K odhalení záhady ASKAP J1935+2148 je zapotřebí více pozorování. Studium signálu by mohlo vést k revizi našeho chápání fyziky neutronových hvězd a bílých trpaslíků. Caleb řekl: „Dokonce nás to může vést k přehodnocení našeho dlouholetého chápání neutronových hvězd nebo bílých trpaslíků.“ O tom, jak vysílají rádiové vlny a jaká je jejich populace v Mléčné dráze.“

zdroj:a

Sdílet: