K Zemi míří dva obří asteroidy, mohly by zničit celá města

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) v posledních dnech nepřetržitě sleduje dva masivní asteroidy, které míří k naší Zemi. Ačkoliv se zdá, že nepředstavují reálnou hrozbu, jejich dopad na Zemi by zničil víc než jedno velké město. Jeden z nich proletí v těsné blízkosti už tento pátek.

První z asteroidů, který je momentálně pod drobnohledem NASA, byl označen jako 2019 XF a jeho průměr činí 130 metrů. Tento gigant je tedy srovnatelný s Velkou pyramidou v Gíze. Směrem k Zemi se teď řítí rychlostí větší než 85 000 km/h. Kolem Země prolétne už dnes.

Druhým asteroidem je 216258 (2006 WH1). NASA tento asteroid klasifikuje jako potencionálně nebezpečný. K Zemi se řítí rychlostí přes 41 000 km/h. Sice se nepohybuje tak rychle jako první asteroid, je ale podstatně větší. Nejvyšší bod asteroidu je 1,4-krát vyšší než mrakodrap Empire State Building v New Yorku.

Během přeletu bude tento gigant vzdálen od naší planety zhruba 3,6 milionu kilometrů. Nijak by nás neměl ovlivnit. Navzdory vzdálenosti, která u mnohých vyvolává představu nekonečna, odborníci klasifikují tuto událost jako “blízké přiblížení”. Kolem Země proletí v pátek v odpoledních hodinách.

Ačkoliv pravděpodobnost jejich dopadu na Zemi je menší než 5%, pokud by opravdu k této události došlo, následky by byly devastující. Oba asteroidy jsou dostatečně velké na to, aby po jejich dopadu zůstaly na Zemi obrovské krátery. Energie, která by se uvolnila jejich dopadem, by stačila ke zničení oblasti velké jako New York.

Sdílet:
Loading...