Jupiter jak ho neznáte: Podívejte se na jeho chaotické mraky tvořící divoké víry

Atmosféra Jupiteru je vířící, chaotická a barevná směsice vírů, které dohromady tvoří nádherné výjevy. Důkazem je nově zveřejněná fotografie americké vesmírné agentury NASA, pořízená sondou Juno, který krouží na oběžné dráze Jupitera od roku 2011.

Sonda Juno, která sbírá informace o této fascinující planetě, odeslala vědcům z NASA famózní snímek, zachycující atmosférický jev na severní polokouli známý jako Jet N3. A co že to vlastně je?

Horní vrstva oblačnosti na Jupiteru není tvořena rovným povrchem, jak by se na první pohled mohlo zdát. Vířící plyn tvoří v atmosféře planety složité vzory, obrazce a viry, jež sahají až do hloubky neuvěřitelných 1 900 kilometrů.

Mračna v Jet N3 se ale chovají opačně. Tryskají zde do několika set kilometrů nad okolní plyn a vytvářejí tak strukturu připomínají blesky. Na snímku ji můžete vidět lehce vpravo od středu.

Snímek pochází z 29. května letošního roku, když sonda Juno provedla svůj 20. blízký průlet kolem Jupitera. V době, kdy byla fotografie pořízena, se sonda nacházela asi 9 700 kilometrů od vrcholu mračen. Barevně snímek vylepšil pomocí dat z imobilizéru sondy vědec Gerald Eichstädt. Celou galerii obrázků naleznete zde.

Zdroj: ScienceAlert.com

Sdílet:
Loading...