Jsme opět o krok blíž k osídlení Marsu! Postačí na to materiál, který využíváme po desetiletí

O tom, že povrch rudé planety je pro lidský život nehostinný, se nemusíme ani zmiňovat. Vědci ale přišli s novým nápadem, jak nehostinný Mars přeměnit na obyvatelné místo. Úspěšnost celé myšlenky tkví také v tom, že se nezaměřili na celou planetu ale jen na určité území.

Nepříznivé životní prostředí, neplodná krajina a extrémní teploty jsou pro Mars klíčovými vlastnostmi. Navzdory tomu se může planeta stát brzy obyvatelnou, a to díky malým ostrůvkům, které budou vytvořeny z izolačních obkladů. Alespoň takový je plán týmu amerických a britských vědců, kteří uvažují o tom, že by takové dlaždice mohly být položeny do chladné oblasti planety. Dohromady s inovačními materiály by tvořily celý ostrůvek. Lehký bílý pudr by pak měl povrch ohřát.

Celá myšlenka byla popsána serverem Daily Mail. Ten uvádí, že samotné dlaždice by byly vyrobeny ze super lehkého silikagelu, ten by člověka izoloval od nehostinných podmínek Rudé planety. Silikagel by blokoval nebezpečné UV záření a zvyšoval teploty nad bod mrazu, a to bez nutnosti vnitřního zdroje tepla. Lidé by žili v kopulích s roční zásobou vody.

A kdy se takový plán stane realitou? Podle odborníků je to otázka příštího desetiletí. Nejdůležitějším aspektem celého projektu bude zacílení jen jednoho regionu na Marsu. Nemá údajně smysl snažit se osídlit hned celou planetu. V rámci testování silikagelu bylo také zjištěno, že by jím prošel dostatek světla, které je zapotřebí pro rozvoj fotosyntetického života. Mnozí odborníci se k myšlence vyjádřili jako k zatím nejreálnějšímu nápadu, jak osídlit vzdálený Mars.

Zdroj: DailyMail.com

Sdílet:
Loading...