Jaké by byly následky, kdyby magnetické pole Země zmizelo?

5/5 - (2 votes)

Magnetické pole Země si lze představit jako neviditelné paprsky vycházející z jádra naší planety. Jeho funkce je důležitá pro náš každodenní život, chrání naši planetu před většinou elektricky nabitých částic slunečního větru, je základem pro navigace, které používáme každý den a nejspíš hrálo i velkou roli během vývoje života na Zemi. Co by se však stalo, kdyby ze dne na den magnetické pole Země zmizelo?

V předešlých měsících jste si mohli přečíst články o tom, jak se nám magnetické póly posouvají, jak musely být aktualizovány navigace a zda je pravděpodobné, že dojde k přepólování. Jinými slovy, že si magnetické póly sever a jih vymění své místo. Co kdyby ale celé magnetické pole zmizelo? Především by se na povrch Země dostal věší počet elektricky nabitých solárních částic, z čehož by profitovaly energetické společnosti. Pro člověka a jeho zdraví by však tyto částice představovaly riziko, vystavení ultrafialovému světlu by mnohonásobně stouplo a tím by se zvýšil výskyt rakoviny.

Můžeme tedy říci, že nepřítomnost magnetického pole by jistě vyvolala problematické důsledky, nikoliv však apokalyptické, alespoň v krátkodobém horizontu. To je vzhledem k jeho současnému oslabení dobrá zpráva. Už dnes existují zvláště slabá místa, jako je jižní Atlantik. Satelity na nízké oběžné dráze mají v těchto místech technické problémy.

Ačkoliv ještě dalších několik miliard let magnetické pole Země nezmizí, jeho oslabení je pod drobnohledem odborníků. Ti měřili jeho oslabení pomocí magnetických observatoří a satelitů během posledních 160 let. Zda magnetické pole v historii zmizelo, nebo jak se bude vyvíjet jeho činnost dál, je pro vědce stále velkou neznámou.

Ačkoliv předešlé výzkumy magnetického pole ukázaly, že v historii už k výměně severu a jihu došlo. Poslední z těchto zvratů nastal před 780 000 lety. Právě oslabení magnetického pole těmto jevům předcházelo, což vyvolalo otázky, zda i dnes hrozí přepólování. Vědci si tedy myslí, že k jeho úplnému zmizení dojít nemůže, spíš se jen jeho síla ztlumí na minimum. Co by to znamenalo?

Kompasy by už nefungovaly, vždy by směřovaly jen k oblasti nejsilnějšího magnetického pole. Polární záři by mohlo sledovat podstatně více lidí, protože slabší pole by umožnilo částicím polární záře proniknout do atmosféry a rozsvítit tak oblohu blíže k rovníku. Satelity na oběžné dráze Země by se potýkaly s velkými technickými závadami. Lidé by byli vystaveni většímu ultrafialovému záření, v důsledku čehož by se zvýšilo riziko rakoviny kůže. Je tohle naše budoucnost?

Zdroj: LiveScience.com

Sdílet: