Jak by vypadala noční obloha, kdyby si planety sluneční soustavy vyměnily místo s Měsícem

Nicholas Holmes je amatérským astronomem, jehož zálibou je vytváření videí o vesmíru, které zveřejňuje na svém YouTube kanále. Jedním z jeho výtvorů je snímek, který ukazuje, jak by vypadala naše obloha, kdyby si planety Sluneční soustavy vyměnily místo s Měsícem. Nutno podotknout, že videa nepředstavují zmatek, který by taková situace na Zemi vyvolala.

K vytvoření následujícího videa, vedla amatérského astronoma čirá zvědavost. „Chtěl jsem vidět, jak by vypadala denní i noční obloha, kdyby si planety vyměnily místo s naší přirozenou družicí.“ Uvedl pro server Business Insider. Holmes tak vybral jedno video zachycující nebe v Huntsville v Alabamě a vyměnil Měsíc za jiné planety. To stejné udělal na noční obloze nad městskou ulicí. Obě videa najdete níže.

Jak už jsme v úvodu článku zmiňovali, video nezachycuje zmatek, který by takový situace na Zemi vyvolala. Což je trošku škoda, protože věříme, že takové video by také bylo velmi zajímavé. Rozhodně můžeme říci, že kdyby se planety dostaly tak blízko Země, scéna by nevypadala tak klidně. Pokud by se Jupiter, Saturn, Uran nebo Neptun objevili na místě Měsíce, Země samotná by se stala jedním z měsíců této planety.


Více zainteresovaní čtenáři si mohou povšimnout několika nepřesných, avšak zanedbatelných detailů. Tak za prvé, množství slunečního světla, které svítí na planety je mírně mimo realitu. Tvůrce videa to odůvodňuje tím, že chtěl, aby planety byly na videu jasnější a viditelnější. A za druhé nejsou planety nakloněny přesně a neotáčejí se správnou rychlostí. Na druhou stranu se k videu vyjádřil planetární vědec James O´Donoghue, který pracuje v japonské vesmírné agentuře JAXA. Ten tvrdí, že velikosti planet ve videu jsou přesné.

Teď už ale zmíněná videa. Který pohled na oblohu s novým Měsícem by vás uchvátil nejvíc?

Sdílet: