Izrael se bohužel nestane čtvrtou zemí, která dobyde Měsíc, jejich sonda nezvládla přistání

První soukromě financovaná mise na Měsíc se nezdařila. Včera večer izraelská sonda Berešit nezvládla přistávací manévr na Měsíci a tím přišel tento stát o post čtvrté země, která dobyla povrch naší přírodní družice. Do této doby se to podařilo jen Spojeným státům, Sovětskému svazu a Číně.

Izraelská sonda zvaná Berešit se ve čtvrtek večer pokusila o měkké přistání na povrch Měsíce, nicméně nastaly technické komplikace, kvůli kterým sestup nezvládla. Za první soukromě financovanou misi tohoto typu stála organizace SpaceIL. Rozpočet se vyšplhal na necelých sto miliónů dolarů, což je podstatně méně oproti rozpočtům státních vesmírných agentur.

Cílem robotické mise byl sběr dat a údajů o magnetickém poli Měsíce. Sonda v sobě také nesla nástroj americké vesmírné agentury (NASA), jehož úkolem bylo přesně změřit vzdálenost mezi Zemí a naší přirozenou družicí. Celá mise odstartovala již v lednu a sonda k Měsíci putovala více než dva měsíce.

Berešit se k Měsíci musela přibližovat systematicky po neustále se zvětšující eliptické oběžné dráze, až dokud ji nepohltila jeho gravitace, která sondu „přitáhla“ k povrchu. Poslední záběr, který robot poslal předtím, než s ním radiační centrum ztratilo kontakt, byl z výšky 22 kilometrů nad místem přistání.

Zdroj: BBC.com