Hubbleův teleskop zachytil fascinující obrazy blízké galaxie

Hubbleův vesmírný dalekohled zachytil doposud nejpodrobnější obraz Galaxie v Trojúhelníku, spirální galaxie sousedící s naší Mléčnou dráhou. Fotografie níže má neuvěřitelných 665 miliónů pixelů a odhaluje centrální oblast galaxie (světle žluté centrum) obklopené vnitřními spirálními rameny. Obraz je složen z 54 různých snímků, které zachytil Hubbleův teleskop. Následně byli společným úsilím Evropské vesmírné agentury (ESA) a organizací NASA, spojeny do jediné fotografie.

Obraz je složen z 54 různých snímků, které zachytil Hubbleův teleskop. Zdroj:NASA, ESA a M. Durbin, J. Dalcanton a BF Williams (University of Washington)

Nachází se zhruba 3 milióny světelných let od naší domovské planety. Galaxie v Trojúhelníku je katalogizována také jako Messier 33 nebo NGC 598, zároveň je jedním z největších objektů viditelných pouhým okem.

Druhý obrázek zachycuje jednu z nejjasnějších oblastí mlhoviny zvanou NGC 604. Jde o jednu z mnoha oblastí Galaxie v Trojúhelníku a měří 1 500 světelných let. Zároveň je druhou největší a nejjasnější koncentraci mlhoviny.

Tento obrázek NGC 604 je jen malou částí velkého širokoúhlého obrazu Galaxie v Trojúhelníku, zachyceného Hubbleovým vesmírným dalekohledem NASA / ESA. NASA, ESA a M. Durbin, J. Dalcanton a BF Williams (University of Washington)

Hubbleův vesmírný dalekohled tuto oblast poprvé zachytil v roce 2003 a poté znovu v roce 2010. Obrázky byly pořízeny různými filtry, což se odráží na barevnosti fotek.

Následující video zveřejnily vesmírné agentury ESA a NASA. Snímek poskytuje ještě hlubší perspektivu blízké spirální Galaxie v Trojúhelníku, která je druhou nejbližší galaxií.