Fyzik představil hrozivou teorii o tom, proč jsme ještě neobjevili mimozemský život

Jsme skutečně v celém vesmíru sami, nebo jej kromě nás obývají i mimozemské civilizace, které jsme však dosud nepoznali? Tato otázka již dlouhá léta trápí vědce i veřejnost, přičemž mnohé dosavadní vysvětlení nejsou stoprocentně přesvědčivé a lidé stále přicházejí s novými teoriemi o životě mimo planetu Zemi.

Ruský fyzik Alexander Berezin z Národní výzkumné univerzity elektronických technologií (Miete) však přišel se zajímavou myšlenkou. Tvrdí, že jakmile civilizace dosáhne schopnosti přesouvat se mezi hvězdami, nevyhnutelně zničí všechny ostatní civilizace.

Jeho hypotéza nenavrhuje nutně špatnou mimozemskou rasu. Berezin tvrdí, že mimozemšťané si nás prostě nemusí všimnout a jejich exponenciální expanze v celé galaxii může být pro ně důležitější než to, co se stane nám. Jak píše Berezin ve svém vědeckém článku:

“Prostě si nás nevšimnou, stejně jako stavbaři zničí mraveniště při stavění nemovitosti, protože jim chybí motivace ho chránit.”

Z lidské rasy se mohou stát ničitelé

Zatímco jeho teorie je vcelku zlověstná, Berezin nabízí ještě jeden neveselý aspekt. Navrhuje, že důvod, proč tu stále jsme, je, že pravděpodobně nejsme mravenci. Jsme budoucími ničiteli nesčetných civilizací. Jak vysvětluje:

“Za předpokladu, že uvedená hypotéza je správná, co to znamená pro naši budoucnost? Jediným vysvětlením je vyvolání antropického principu. My jsme první, kteří přijdou do [mezihvězdné] fáze. A s největší pravděpodobností budeme poslední, kteří odejdou.”

Berezinovo řešení vychází z několika zjednodušení předpokladů. Například naše definice života závisí na sedmi parametrech, ale podle Berezina záleží jen na jednom: růst. Růst je tlak na expanzi mimo původní planety, a pokud se tlak na expanzi stane dominantní silou, zničí jakýkoliv jiný existující život ve vesmíru. Kolonialismus a kapitalismus jsou dva historické příklady takových sil.

Vědec doufá, že nemá pravdu

Podle Berezinovy teorie budeme muset expandovat a dobývat, nebo budeme zničení. Samotný vědec však doufá, že se mýlí. Podmínkou jeho řešení je také předpoklad, že život se dá najít pouze když je velmi blízko, a ne na dálku. Pokud najdeme mimozemšťany předtím, než se vydáme na cestu ničení, mohla by z nás být slušná civilizace.

Zdroj: SA

Sdílet:
Loading...