Eugene Shoemaker: jediný člověk pohřben na Měsíci

Když v roce 1969 přistála mise Apollo 11 na Měsíci a Neil Amstrong podnik své první kroky na povrchu Měsíce. Málokdo by si představil, že o několik desítek let později bude na přirozeném satelitu Země pochován člověk.

Tím člověkem byl Eugene Shoemaker, narodil se v Los Angeles v roce 1928 a jistě si zasloužil slávu nejen pro jedinečnost místa svého posledního odpočinku. Zasloužil se tako o řadu jiných věcí a mnozí ho považují za zakladatele astrologie. Právě Shoemaker poukázal na fakt, že mnoho geologických událostí na Zemi a jiných nebeských tělesech nebylo výsledkem sopečné činnosti ale dopadem meteoritu.

Vše začalo Barringerovým kráterem v Arizoně. Po studiích fyziky věnoval Shoemaker svou disertační práci dokazování toho, že kráter vznikl před 50 000 lety. Díky tomu se dostal v roce 1961 do vedení programu USA pro geologický průzkum.

Měsíc byl plný kráterů, které Amerika chtěla také studovat, takže Shoemaker vstoupil do programu Apollo a zúčastnil se výcviku astronautů. Dokonce byl zařazen na seznam možných kandidátů na to, aby se stal astronautem a sám se prošel po Měsíci, kde měl sbírat vzorky, které by podle jeho geologických kritérií byly nejzajímavější.

Bohužel mu byla diagnostikována Addisonova choroba, což je vzácná porucha, ke které dochází, když nadledviny umístěné v horní části každé ledviny neprodukují dostatek hormonů. Z toho důvodu vyškolil Shoemaker svého žáka Harrisona Schmitta, aby se vydal na tuto misi místo něj. Stal se dvanáctým a posledním mužem, který se prošel po Měsíci a vůbec prvním vědcem, který tak učinil.

Eugene Shomaker se tak kvůli své nemoci do vesmíru nedostal. NASA ho alespoň poctila tím, že se stal jediným mužem, který byl pohřben na Měsíci.

Zdroj: ua

Sdílet:
Loading...