Elon Musk naznačuje, že prvním návštěvníkem Marsu může být umělá inteligence

V poslední době se vede spousta diskuzí o budoucích misích na Mars, které by měly zahrnovat i přistání lidské posádky na této planetě. Byl by to neuvěřitelný úspěch, kdyby člověk úspěšně a bezpečně přistál na povrchu jiné planety, což se doposud nikomu nepovedlo.

S neustálým proudem pokroků v technologiích umělé inteligence a robotice, vyvstává otázka, zda prvním „návštěvníkem“ Marsu musí být opravdu člověk. Právě s touto otázkou přišel jeden z uživatelů Twitteru, který se zeptal Elona Muska na jeho názor ohledně prvního „návštěvníka“ Marsu, kterým by nebyl člověk ale inteligentní robot.

Elon Musk na svou odpověď nenechal dlouho čekat, byla přímočará a jasná. Pravděpodobnost, že by prvním obyvatelem Marsu byla umělá inteligence je podle něj tak 30 %. Co ale svým fanouškům neprozradil, je způsob, jakým přišel k takovému číslu. Na druhou stranu o Rudé planetě je známo, že je plná nehostinných podmínek pro lidi. Proto by alternativa umělé inteligence nemusela být k zahození.

Možností je hned několik. Mohlo by jít o soběstačné roboty na bází dnešních roveru se statickým přistávacím modulem, který by na povrchu Rudé planety prováděl experimenty a pozorování, bez přímých příkazů od lidí.

V současné době je obsazenost misí na Mars pouze spekulací. Společnost SpaceX a další vědecké subjekty po celém světě tvrdě pracují na vývoji technologií, které lidem umožní dostat se v budoucnu až za Měsíc, ale to je ještě otázka vzdálené budoucnosti. V tomto ohledu by byla posádka složená z lidí i umělé inteligence sázkou na úspěch. Na vše si ale budeme muset ještě počkat.

Zdroj: bgr.com