Elon Musk chce na Měsíci postavit „trvale obsazenou lidskou základnu“

Generální ředitel společnosti SpaceX, Elon Musk opět předvádí svou kreativitu v tom nejlepším světle. Minulý týden zveřejnil svůj nový plán, který je mnohem ambicióznější než ten, který právě dokončil.

Na tiskové konferenci, která se konala minulou sobotu ve čtyři hodiny ráno Elon prohlásil. „Abych byl upřímný jsem momentálně emočně vyčerpán, protože je pro mne velice důležité, aby tento projekt navzdory své vzdálenosti opravdu fungoval.“

A jeho slova jsou oprávněná. Soukromá kosmická společnost odvedla za poslední dny opravdu kus práce. Jejich futuristická vesmírná loď zvaná Crew Dragon odstartovala v sobotu ráno z Kennedy Space Center a o celých 26 hodin později se zcela autonomně a úspěšně připojila k Mezinárodní kosmické stanicí ISS. Pokud půjde vše podle plánu, dva astronauti poletí na základnu již v červenci.

Crew Dragon

Ovšem, jak se do ambiciózního vizionáře očekávalo, Musk má mnohem větší plány, které zahrnují cestování daleko za oběžnou dráhu Země. „Měli bychom mít základnu na Měsíci, kde pošleme lidi, a tak zajistíme neustály provoz stanice na Měsíci.“ Uvedl Musk na tiskové konferenci.

Musk o svém plánu, dostat se na Měsíc „co nejrychleji“, informoval fanoušky už na začátku roku na svém Twitteru. Pro tento projekt se výborně hodí velká kosmická loď soukromé společnosti nazývaná Straship. Nicméně dostat Starship z nerezové oceli na Měsíc bude výkonnostně mnohem těžší než jakýkoliv doposud známý projekt NASA.

StarShip

Podobné plány má například i Čína. Ta po nedávném přistání sondy Čchang-e 4 na odvrácené straně Měsíce oznámila, že chystá další mise, jejichž cílem má být „připravit půdu“ pro vybudování mezinárodní základny. Čínští odborníci se budou zajímat především o to, zda lunární regolit půjde využít k 3D tisku obytných struktur.

Zdroj: futurism.com

Sdílet:
Loading...