Egyptská poušť odhalila unikát – kámen, který nepochází ze Země ani ze sluneční soustavy

Rate this post

Na jihovýchodě Egypta objevili vědci na okraji pouště kámen, který obsahuje směs mikrominerálů, jaké nelze nalézt v žádných meteoritech, ale ani nikde v naší sluneční soustavě. Experti Univerzity v Johannesburgu, kteří dělali analýzy kamene, zjistili, že je podstatně starší než naše Slunce.

Pojmenovali ho Hypatia-kámen po staroegyptské filozofce Hypatii, která žila v Alexandrii. Kámen obsahuje také diamanty. Vědci vycházejí z toho, že byl formován v studeném kosmickém regionu. Vyznačuje se minimem silikátů, čímž se odlišuje od všech jiných mimozemských objektů, které padly v průběhu času na naši planetu.

Vědci pokládají i přítomnost velkého množství specifických uhlíkových chemických vazeb za neobyčejně pozoruhodný fakt. Tyto chemické vazby, tzv. polycyklické aromatické uhlovodíky, byly hlavní součástí interstelárních mlhovin, které existovaly dávno předtím, než vznikla naše sluneční soustava.

To vše a ještě další pozoruhodné nálezy v Hypatia-kameni dokazují, že je složen z materiálů, které existovaly již dříve než se zrodilo naše Slunce a další miliardy hvězd.

V souvislosti s tímto kamenem je tu ještě něco nevysvětlitelného. Nikdo nedokáže říct, jak se dostal na naši Zemi, případně zda ho někdo k nám dopravil. To zůstává obrovskou záhadou.

Zdroj: Mp

Sdílet: