Druhý mezihvězdný návštěvník Sluneční soustavy v sobě uchovává vodu

Nejnovější analýza mezihvězdného návštěvníky Slunečná soustavy odhalil něco báječného. Spektroskopické pozorování slunečního světla odráženého od komety I2/Borisov poukázalo na přítomnost vody v jejím ocasu. Závěry vědců tak prozatím ukazují na fakt, že mezihvězdný návštěvník se velmi podobá kometám ze Sluneční soustavy.

Kometu I2/Borisov poprvé zpozoroval amatérský ukrajinský astronom Gennadij Borisov 30. srpna. Od té doby ji sledovali lidé po celém světě. Dne 8. prosince toho roku se kometa přiblíží ke Slunci na vzdálenost asi 300 milionů kilometrů, tedy přibližně na dvojnásobnou vzdálenost, než se nachází Země od Slunce.

Již dřívější pozorování odhalily sloučeniny podobné těm z komet Sluneční soustavy, šlo o kyanid a oxid uhelnatý. Kromě spektrální analýzy vědci provedli také modelování na základě dostupných dat o kometě. Z modelu potom vyplývá, že kometa vypouští do svého okolí 1,13 x 1025 litrů vody za jedinou sekundu. S tím jak se bude v následujících měsících přibližovat Slunci, poroste i její zářivost. To vědcům umožní získat více detailních informací o její struktuře a chemickém složení.

Zdroj: ScienceAlert.com

Sdílet:
Loading...