Druhý Měsíc bude Zemi doprovázet až do roku 2021. Proč k takovému jevu dochází?

Naše Země by mohla v blízké době přitáhnout velmi malý měsíc. Nebeské těleso přitahované zemskou gravitací by v blízkosti oběžné dráhy Země mohlo zůstat až do května příštího roku. Astronomové momentálně zkoumají původ a charakteristické vlastnosti objektu.

Odborníci tvrdí, že čas od času naše oběžná dráha hostí menší objekty, které zde zůstávají po krátký čas. Někdy jde o otázku měsíců jindy tato doba trvá i několik let. Poté se těleso odpojí a pokračuje ve své cestě vesmírem.

Jde o první „mini měsíc“ přitahovaný k Zemi?

Takzvané „mini měsíce“ a naše planeta se již v minulosti setkali. Například RH120 z roku 2006, který opakovaně dorazil i v roce 2007 anebo CD3 2020, který se objevil v letech 2018 až 2020. V současné době astronomové pozorují nový objekt, který míří k naší oběžné dráze a nazvali jej 2020 SO.

Jako jsou vlastnosti nového měsíce?

Vesmírný návštěvník má velmi nízký sklon vzhledem k oběžné dráze Země a jeho rychlost je mnohem menší než rychlost asteroidu. Horniny, které pocházejí Měsíce jsou také pomalejší než asteroidy, ale objekt 2020 SO je ještě pomalejší. Jeho odhadovaná velikost se pohybuje od 6 do 14 metrů.

Představuje mini měsíc nějaké nebezpečí pro Zemi?

Objekt rozhodně nepředstavuje žádné nebezpečí. Vzhledem k jeho nízké rychlosti a blízkosti jej ale mohou astronomové lépe prostudovat.

Sdílet: