Dostanou se uvízlí astronauti z vesmíru zpět na Zemi?

5/5 - (1 vote)

Ztroskotání na opuštěném ostrově je mezi lidmi už „běžná“ věc. Lidé se baví otázkami typu „Co by si dělal, kdyby si ztroskotal na opuštěném ostrově?“ My vám ale položíme jinou otázku. Co byste dělali, kdybyste uvízli ve vesmíru? Protože právě tam uvízla na rok trojice astronautů, kterou se jejich stát snaží dostat zpět na Zemi.

Dva ruští a jeden americký astronaut uvízli na oběžné dráze poté, co byla jejich dokovací loď trvale poškozena. Podle deníku The National, měl do jejich lodi Sojuz MS-22 narazit mikrometeorit, načež začala unikat chladící kapalina. Astronauté tak na mezinárodní stanici nestrávili 6 měsíců ale celý rok. V současné době se však konečně připravují na návrat domů.

Rocosmos začátkem letošního roku vyslal záchrannou loď, která má odletět z Mezinárodní vesmírné stanice 27. září. Loď je zakotvena u stanice už od února, kdy dorazila se zásobami. Nyní se připravuje na zpáteční cestu.

Na stanici měli být půl roku, jenže kvůli poruše se jejich cesta protáhla na celý rok. Čímž jeden z posádky, Američan Frank Rubio pokořil rekord v nejdéle strávené době ve vesmíru, co se amerických astronautů týče.

V pátek byl proveden první ze dvou manévrů, které měly Sojuz MS-23 připravit na odstavení ze stanice pro zpáteční cestu uvízlých astronautů. Ti se budou vracet na základnu v Kazachstánu. Přesný čas jejich návratu bude znám až těsně před plánovaným datumem návratu.

Sdílet: