Dali byste si steak z kosmu? Izraelská společnost vypěstovala maso na vesmírné stanici

Astronautům na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se poprvé podařilo vypěstovat hovězí maso. Z kmenových buněk krávy umístěných do prostředí simulující prostředí těla zvířete je nechali růst. Poté pomocí 3D biotiskárny zhotovily mastný výrobek tzv. Orbitální burger, jak mu astronomové přezdívali.

Proceduru navrhl izraelský potravinově-technologický startup Aleph Farms. Napodobuje proces, který v kravách přirozeně vytváří a obnovuje svalovou tkáň. Ve vesmíru však byl proces trošku jiný, protože pokus se odehrál v kontrolovaných podmínkách mikrogravitace.

Pro výrobu malého plátku masa použili biologickou 3D tiskárnu. Vytištěné maso ale nebylo určeno jako pokrm pro astronauty. Krátce po experimentu ho poslali zpět na Zemi k podrobné analýze. Cílem bylo ukázat, že technologie funguje.

Není to poprvé, co astronauti ve vesmíru vypěstovali v umělých podmínkách potraviny. Dosud se podařilo vypěstovat například červený salát, slunečnici či čínské zelí. V budoucnu by izraelský startup mohl nabízet zdroj bílkovin pro dlouhodobé mise do vesmíru.

Uměle vyráběné maso v laboratoři by se však mohlo ujmout i na Zemi. Na jedné straně by umožnilo nasytit stále více lidí a snížilo by nároky na přírodní zdroje, včetně emisí skleníkových plynů. Na běžnou výrobu jednoho kilogramu masa se spotřebuje přibližně pět tisíc až patnáct tisíc litrů vody v závislosti na druhu.

Zdroj: BusinessInsider.com

Sdílet:
Loading...