Co kdyby měla Země prstence jako Saturn?

Jak by náš svět vypadal, kdyby se změnil jen jeden klíčový aspekt života? Jak by například vypadala naše Země, kdyby jí obklopovaly majestátné prstence Saturnu? Ty tvoří kousky ledu široké i tisíce kilometrů, a právě ony uchvátily milióny lidí od doby, kdy je Galileo objevil v roce 1610.

Jak by tedy vypadala naše Země se zmíněnými prstenci? Ilustrátor Ron Miller se pokusil vytvořit mimořádné obrazy toho, jak by Země vypadala s prstenci stejných rozměrů, jako jsou ty Saturnovy. Pochopitelně nejstabilnějším místem je okolí rovníků, to znamená, že by se vzhled prstenců lišil podle zeměpisné šířky. Tak například poblíž rovníku v ekvádorském Quitu by prstence vypadaly jako tenká čára stoupající přímo z obzoru.

Jen pro srovnání, poblíž polárního kruhu mohou prstence vypadat jako hrb. V mírnějších zeměpisných šířkách by prstence vypadaly jako obří oblouk, přecházející z jednoho konce oblohy na druhý. Navíc by na obloze byly viditelné ve dne i v noci, jako na obrázku.

Jak jasné by mohly být prstence kolem Země?

Čistě hypoteticky by se prstence lišily především tím, že by jej nemohly tvořit kusy ledu. Země leží mnohem blíže k Slunci než Saturn, takže led by jednoduše zmizel. V prstencích by tak byly jen horniny. Možná si říkáte, že by to naši planetu zatemnilo – ne tak docela. Sluneční světlo by se od hornin odráželo, takže prstence by vypadaly jako pásmo 130 wattových žárovek. Takto by například vypadala obloha během rovnodennosti.

Zajímavý je také pohled na stíny, které by vrhala samotná Země i její potenciální prstence. V závislosti na denní době, ročním období a zeměpisné šířce, by mohla Země vrhat stín na prstence, ten by měl oválný tvar a snad by se i pohyboval. Během rovnodennosti by slunce leželo ve stejné rovině jako prstence, což by vytvořilo mýtickou scénu, kdy prstence rozdělují scénu a vrhají dramatický stín na polovinu světa.

Stejně tak samotné prstence by vrhaly na Zemi stíny. Během léta na severní polokouli a zimy na tu jižní. To by mohlo znamenat, že by zimy byly mnohem chladnější, zároveň by však odrážené světlo způsobilo velmi vysoké teploty v létě, takže klimatické změny by byly o to horší.

Jsou to jen hypotetické myšlenky a kresby, nicméně musíte uznat, že pohled na oblohu by byl neskutečný.

Zdroj: ls

Sdílet:
Loading...