Co by se stalo, kdyby se Země zastavila na pouhých 60 sekund?

4.7/5 - (3 votes)

Kdyby se naše planeta náhle zastavila, atmosféra by se pohybovala dál. Samozřejmě s mnohem větší rychlosti. Vítr by dosahoval rychlosti až 1000 mil za hodinu. Není pochyb o tom, že by šlo o velmi destruktivní jev, který způsobí nadměrnou erozi zemské kůry a zničí vše co mu přijde do cesty.

Během náhlého zastavení rotace Země by se jakýkoliv předmět na planetě podrobil setrvačné síle, a to i za nepřítomnosti větru. Poblíž rovníku by objekty létaly vzduchem rychlostí až 1000 km/h. Blíž k pólům Země by tato rychlost klesala až dvojnásobně. Jednoho bychom se bát ale nemuseli, rozhodně bychom nevylétli mimo naši planetu.

V oblasti rovníku by také zmizela veškerá nerovnost půdy. To znamená, že v důsledku odstředivé síly rotace Země by se náhle veškerá půda svým způsobem zarovnala. Oceány a moře by se vylily a vytvořil by se jeden superkontinent. Ten zaujme oblast kolem rovníku a póly se přemění na oceány.

Pod vodou by se ocitla velká část Evropy, Asie, Severní Ameriky a celá Antarktida. Největší systém sladkovodních jezer (Velká jezera v Americe) by se ztratily v oceány. Naopak nejhlubší oceánské příkopy se promění na vnitrozemní moře.  I když jsme na zastavení rotace Země vytyčili jen 60 sekund, bohatě by tento čas stačil na totální devastaci planety.

Zdroj: HW

Sdílet: