Čínský kosmický letoun vypustil na oběžné dráze Země neznámý objekt

2.5/5 - (2 votes)

Shenlong není jen mýtický drak plnící přání z jednoho z oblíbených anime několika generací, je to také jedno z čínských vesmírných letadel, které se nachází na naší oběžné dráze. Nyní toto tajemné vesmírné vozidlo vypustilo nový neznámý objekt. Mohl by to být tajný satelit?

Záhadný čínský vesmírný letoun Shenlong vypustil na oběžnou dráhu neidentifikovaný objekt, sedmý svého druhu vypuštěný za posledních šest měsíců. Jak oznámily vesmírné síly Spojených států, monitorují situaci, která se může stát budoucím problémem vesmírné války.

24. května kolem 15:00 SEČ vypustilo záhadné čínské vesmírné letadlo Shenlong neidentifikovaný létající objekt 600 kilometrů nad zemským povrchem. Odborníci mimo Čínu přesně nevědí, o jaký objekt se jedná, ale domnívají se, že to může být malý satelit nebo kus hardwaru vymrštěný před plánovanou deorbitou plavidla.

Americké vesmírné síly sledovaly vesmírné letadlo od jeho startu na palubě rakety Long March 2F ze startovacího střediska Jiuquan dne 14. prosince. O plavidle je známo jen málo, i když se zdá, že se podobá tajnému vesmírnému letadlu Boeing X-37B vyvinutému v USA, které je schopné letitých exkurzí na oběžnou dráhu. Čínské tajné vesmírné letadlo bylo poprvé vypuštěno v roce 2020 a na oběžné dráze zůstalo pouhé dva dny. Během své druhé cesty, která začala koncem roku 2022, však zůstala ve vzduchu 276 dní.

Objekty rozmístěné na oběžnou dráhu Shenlongem

Shenlong (což znamená „Božský drak“) rozmístil šest menších objektů krátce po startu v loňském roce; každý z nich jako by vysílal nějaký signál. Čínské úřady až dosud o letadle a jeho aktivitách mlčely a povahou záhadných předmětů se nezabývaly a ani je nepřiznávaly.

Mezitím je na oběžné dráze Země také kosmický letoun X-37B americké armády. Kosmická loď byla vypuštěna 28. prosince na raketě Falcon Heavy společnosti SpaceX . Skutečnost, že obě mise fungují současně, „pravděpodobně není náhoda,“ řekl šéf vesmírných operací vesmírných sil B. Chance Saltzman magazínu Air & Space Forces .

Xinhua oznámila: „Po určité době provozu na oběžné dráze se experimentální kosmická loď vrátí na určené místo přistání v Číně. Během tohoto období bude provádět ověřování znovupoužitelných technologických a vesmírných vědeckých experimentů, jak bylo plánováno, a poskytovat technickou podporu pro mírové využití vesmíru.“

Opakovaně použitelná kosmická letadla mají mnoho potenciálních komerčních a vědeckých aplikací, jako je přeprava cestujících a efektivnější vypouštění satelitů. Vesmírné síly však budou pokračovat v monitorování mise Shenlong, dokud se nevrátí na Zemi.

zdroj: g

Sdílet: