Čínská sonda odeslala na Zem panoramatický snímek z odvrácené strany Měsíce

Čínská sonda Čchang-e 4 poslala na Zem první panoramatické záběry z odvrácené strany Měsíce. Na základě získaných údajů, provedli výzkumníci předběžnou analýzu terénu, zejména povrchu Měsíce v okolí místa, kde se sonda nachází.

Sonda hladce přistála na odvrácené straně Měsíce 3. ledna. Od tohoto přistání Čínská společnost pro letectví a vesmír (Casco) zveřejnila na internetu několik fotografií z povrchu Měsíce – včetně stop, které tam zanechává lunární vozidlo (rover) Nefritový králík 2 (čínský Jü-tchu). Ten právě v pátek ukončil panoramatické snímání povrchu Měsíce a poslal snímek na Zem, informovala agentura AFP.

AFP dodala, že rover byl v uplynulých dnech v režimu stand-by kvůli technickým problémům a řídící centrum s ním ztratilo kontakt. Ve čtvrtek však robotické vozidlo obnovilo svou činnost.

Hlavním úkolem projektu sondy Čchang-e 4 je studovat odvrácenou stranu Měsíce – přirozeného satelitu Země -, přičemž se soustředí zejména na minerální složení a strukturu povrchu a provést i nízkofrekvenční rádio astronomická pozorování. Přistání na odvrácené straně Měsíce je pro vědce velkou výzvou i pro to, že není možné přímé spojení se sondou ze Země.

Zkoumání vesmíru z odvrácené strany Měsíce by nakonec mohlo pomoci vědcům dozvědět se více o prvopočátku sluneční soustavy a dokonce o vzniku prvních hvězd ve vesmíru. Odvrácenou stranu Měsíce není možné vidět ze Země a lidově je nazývána “temná strana” proto, že je poměrně neznámá, a ne proto, že na ni nedopadá sluneční světlo.

Zdroj: bgr.com