Čínská mise odhaluje tajemství na odvrácené straně Měsíce

Čínská mise Chang’e-4, která odstartovala v lednu tohoto roku má jasný úkol, prozkoumat odvrácenou stranu měsíce. Díky roveru Yutu-2, který dokonce překonal svou očekávanou životnost, podlé nové studie osvětluje jednu z největších záhad naší přirozené družice.

Nejen kvůli vtipům o tom, že je Měsíc vyroben ze sýra, se vědci již dlouhou dobu snaží pochopit složení měsíčního pláště, který se nachází mezi kůrou a jádrem. A jejich snaha se začíná měnit v úspěch. Yutu – 2 na odvrácené straně Měsíce objevil dva typy hornin měsíčního pláště. Jejich analýza tak poskytne vědcům údaje o formování Země a její družice, uvádí zpráva časopisu Nature.

Nejspolehlivějším vodítkem pro lepší pochopení vývoje naší přirozené družice je impaktní kráter. Taková prohlubeň se samozřejmě nachází i na odvrácené straně Měsíce, nazývá se South Pole-Aitken a zabírá jeho podstatnou část. Zároveň jde o nejstarší a nejhlubší kráter, proto vědci předpokládali, že odpovědi a své otázky najdou právě tam. A měli pravdu.

Své zjištění na základě údajů shromážděných spektrometry lunárního vozítka Yutu-2, zveřejnili odborníci tento týden. Vědecký tým především zajímalo, z jakých hornin je složen povrch Měsíce a jak moc se jejich složení liší v různých částech měsíčního povrchu.

Teorií o vzniku Měsíce je spousta, ta převažující hovoří o srážce Země s menší planetou a následkem toho byl vytvořen Měsíc, který byl zpočátku také pokrytý oceánem a rozžhaveným magmatem. Něž ale zchladl, těžší prvky se ponořily hlouběji a ty lehčí vypluly na povrch. No a mezi nimi pak zůstaly horniny tvořící dnešní plášť Měsíce, který na rozdíl od toho zemského také postupně vychladl.

Kráter South Pole-Aitken sahá až do hloubky 8 km a jeho součástí je i několik menších kráterů a v jednom z nich byla detekována zvýšená koncentrace olivínů a pyroxenů, zatímco mimo krátery je jejich výskyt výrazně nižší. Což právě potvrzuje výše zmíněnou teorii. Nicméně aby byla stoprocentně potvrzena musejí odborníci prokázat, že materiál opravdu pochází z hlubin Měsíce a nedostal se na jeho povrch odjinud. Proto musí rover Yutu-2 odebrat více vzorků materiálu z povrchu kráteru a vědci musí najít způsob, jak je dostat na Zem k lepšímu prostudování.

Zdroj: CNN.com

Sdílet:
Loading...