Číňané vypěstovali první rostlinu na odvrácené straně Měsíce

Čínská vesmírná mise Chang’e-4 slaví další úspěch. Vůbec poprvé v dějinách lidstva se podařilo úspěšně vypěstovat rostlinku na Měsíci. Pokus měl zjistit, zda je na naší přírodní družici možné, při vytvoření dostatečných podmínek, úspěšně vypěstovat pozemskou rostlinu.

A jak jasně ukazují fotografie na sociálních sítích, podařilo se to. První rostlinou vypěstovanou na Měsíci se stala bavlna, které odborníci vytvořili speciální biosféru. Jednoduchá rostlinka se na Měsíci dobře zabydlela a odborníci předpokládají, že během následujících 100 dní vyrostou i další druhy plodin.

Samozřejmě, rostlinné vzorky nejsou zakopány v měsíční půdě, ale mají vytvořeny téměř ideální pozemské podmínky k životu. I tak je představa pěstování rostlin mimo Zemi dost fascinující.

Rostliny vybrané pro experiment, nejsou nahodilé. Proces jejich růstu bude ovlivňovat budoucnost lidských misí do vesmíru. Když budou experimenty úspěšné, bude možné ve vesmíru pěstovat různé druhy zeleniny i ovoce, což může v budoucnu ulehčit zásobování lidských vesmírných lodí.

Zdroj: IFLScience.com

Sdílet: