Čína slaví úspěch, její sonda přistála jako první na odvrácené straně Měsíce

Dnešní den se dozajista zapíše do historie průzkumu vesmíru. Sonda čínské národní vesmírné agentury (CNSA) s názvem Čchang-e 4, právě přistála na odvrácené straně Měsíce, což je vůbec poprvé v historii. A nejen to, sonda již poslal svůj první snímek zpět na Zem a je to naprosto úchvatné.

(China National Space Administration/Xinhua News Agency)

Jak jsme vás již dříve informovali, sonda Čchang-e 4 komunikuje skrze satelit Queqiao, který se nachází na oběžné dráze kolem Měsíce. Vzhledem k tomu, že sonda bude po celou dobu na odvrácené straně Měsíce, zablokuje se tak přímý rádiový kontakt se Zemí. Proto satelit Queqiao bude hrát zásadní roli.

Čínská sonda může během mise poskytnout řadu cenných údajů, zkoumáním geologického uspořádání povrchu kolem pánve South Pole-Aitken, což je část Měsíce, o které zatím víme velmi málo.

Předpokládá se, že pánev byla vytvořena následkem obrovské kolize v rané fázi historie Měsíce. Také to znamená, že v této oblasti Měsíce mohou být na povrchu materiály ze spodní části měsíčního pláště, kde se zatím ještě nikdo nedostal.

Samozřejmě čím víc se toho o Měsíci dozvíme, tím víc osvětlíme i historii naší planety a celkově i sluneční soustavy. Přistávací modul by měl být schopen provést užitečné pozorování hlubokého vesmíru, aniž by mu Země stála v cestě.

Server China Daily uvádí, že lunární sonda přistála ve čtvrtek 3. ledna v 10.26 hodin místního času. Konkrétně dorazila ke kráteru Von Kármár. Přičemž ze Země sonda odstartovala 8. prosince, ale samozřejmě projekt jako takový běží již několik let.

Zdroj: ScienceAlert.com