Čína plánuje postavit první solární farmu ve vesmíru

Rate this post

Stále více zemí se zajímá o budování solárních farem. Jedna z největších na světě se nachází v Číně a její výkon dosahuje 1000 MW. Co takhle jít ještě dál a postavit tak velké instalace ve vesmíru?

Nabízí se také otázka, proč stavět ve vesmíru, když takové farmy mohou vyrůst kdekoliv na Zemi? A vyplatí se to vůbec? Samozřejmě, že ano, říkají vědci stojící za projektem Chongqing. Především jde o to, že ve vesmíru neexistují žádná omezení jako na Zemi.

Solární panely umístěné na stovkách vzájemně propojených satelitů mohou čerpat energii 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, protože ve vesmíru není noc. Také povětrnostní jevy neovlivní kontinuitu dodávek energie. Účinnost i obyčejných solárních panelů bude neporovnatelně vyšší než na povrchu Země.

Není pochyb o tom, že má Čína ambiciózní plány. A mohou si je dovolit, protože hned po USA mají největší rozpočet na průzkum vesmíru. V příštích 10 letech chtějí místní společnosti vyslat na oběžnou dráhu několik stovek satelitů, které vytvoří souhvězdí solárních farem.

Pokud si myslíte, že budou napájet instalace na oběžné dráze, pak se mýlíte. Jejich úkolem bude zabývat se pouze sběrem a přenosem energie na Zemi. K přenosu má dojít díky laserům nebo infračerveným paprskům. Speciální pozemní stanice budou sbírat vlny a dodávat je jako elektřinu do domácností.

Střední říše nakonec nemá v úmyslu stavět fotovoltaické články na Zemi. Továrny mají být postaveny na oběžné dráze, kde budou hotové prvky stavěny pomocí 3D tiskáren a průběžně instalovány roboty.

První experimentální farma má být umístěna ve stratosféře po roce 2021 a ve vesmíru v roce 2030. Poté bude mít kapacitu 1 MW, ale do roku 2050 dokonce 3 GW. Vědci vypočítali, že instalace bude vážit 1 000 tun, což je polovina hmotnosti Mezinárodní vesmírné stanice.

Sdílet: