Celosvětová síť “vesmírného” internetu se stává skutečností. Na oběžnou dráhu byly vyslány první satelity

Společnost OneWeb začíná realizovat svůj projekt. Na oběžnou dráhu Země chtějí dostat celkem 900 satelitů, které by zajistily vysokorychlostní “vesmírné” internetové připojení celé planetě.

S touto myšlenkou si aktuálně pohrávají dvě společnosti. SpaceX, ale i méně známá společnost OneWeb, která je v tomto směru velkým konkurentem Elona Muska. Už ve čtvrtek z Francouzské Guayany vystartoval ruský Sojuz s prvními šesti satelity společnosti OneWeb.

Vysokorychlostní širokopásmový internet pro celý svět. Taková je vize společnosti OneWeb, kterou by měly zajistit stovky satelitů umístěných na oběžné dráze Země. Prvních šest tam ve čtvrtek vynesla ruská raketa Sojuz ze startovací plochy ve Francouzské Guayaně. Každý ze satelitů má téměř 150 kg a vysokorychlostní internet by měly poskytovat již koncem tohoto roku. Celosvětovou síť by společnost chtěla vybudovat v průběhu několika příštích let.

Společnost OneWeb informovala, že nejmenší počet potřebných satelitů k vytvoření celosvětové sítě vysokorychlostního internetu je 600. Do vesmíru však plánuje v příštích letech dostat alespoň 900, přičemž avizuje, že pokud bude společnost úspěšná je možné, že síť bude tvořit až 2000 kusů. Větší počet satelitů zajišťuje rychlejší internet a menší riziko technických problémů. Vytvořením takové sítě by společnost OneWeb poskytla internetové připojení každému místu na naší planetě.

Satelity společnosti OneWeb budou rozmístěny přibližně ve výšce 1200 km. Jsou navrženy tak, aby dokázali samostatně provádět manévry potřebné k tomu, aby se vyhnuli jiným objektům na nižší oběžné dráze Země. Mají pětiletou životnost, po jejímž uplynutí automaticky z oběžné dráhy poputují atmosférou, kde bezpečně shoří. To, že to společnost OneWeb se svým projektem myslí vážně, dokazuje i fakt, že další satelity poputují na oběžnou dráhu už příští rok spolu s raketou ESA Ariane 62.

Zdroj: BBC.com